| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba, która pracuje u dwóch przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie umów franczyzy zawartych z tym samym franczyzodawcą

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba, która pracuje u dwóch przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie umów franczyzy zawartych z tym samym franczyzodawcą

Prowadzę na podstawie umowy franczyzy jedną z restauracji w sieci Mc Donald’s. Chcemy podpisać umowę zlecenia z osobą, która już pracuje w innej restauracji na podstawie umowy o pracę. Przy czym ta restauracja również należy do sieci Mc Donald’s i także działa na podstawie umowy franczyzy podpisanej z tym samym podmiotem. Czy w tej sytuacji zatrudniona przez nas osoba będzie podlegać ubezpieczeniom jako zleceniobiorca? Czy ZUS może uznać, że w związku z tym, że osoba pracuje w restauracjach należących do tej samej sieci (w jednej na umowę o pracę, a w drugiej na zlecenie), należy ją traktować jak pracownika?

Oznacza to, że osoba, którą chcą Państwo zatrudnić na podstawie umowy zlecenia, pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej z odrębnym podmiotem. Zatem z tytułu umowy zlecenia powinna ona zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca. Jej równoczesne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę może jednak wpływać na obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od przychodów z umowy zlecenia.

W przypadku gdy jedna osoba pracuje równocześnie na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. Od przychodów z umowy zlecenia nie trzeba opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, gdy podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia z tytułu umowy o pracę jest – w przeliczeniu na okres miesiąca – co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (w 2009 r. – 1276 zł lub 1020,80 zł dla pracowników w pierwszym roku ubezpieczenia). Jeśli jednak podstawa wymiaru składek z umowy o pracę jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, składki na ubezpieczenia społeczne będą musiały być opłacane również od przychodów ze zlecenia.

Niezależnie od podstawy wymiaru składek z umowy o pracę, od przychodów ze zlecenia będą Państwo musieli odprowadzać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna

  • art. 9 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 69 ust. 1, art. 82 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK