| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy redukcję etatu należy zgłosić w ZUS

Czy redukcję etatu należy zgłosić w ZUS

Pracownica, której skończył się urlop macierzyński, złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy w okresie, z którego mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Czy zmniejszenie etatu musimy zgłosić w ZUS? Czy pracownicę trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić?

PRZYKŁAD

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego Maria P. złożyła pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 3 lat (w tym czasie mogłaby przebywać na urlopie wychowawczym). Zatrudnienie w niższym wymiarze czasu pracy zaczęła pierwszego dnia po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, czyli 16 sierpnia br. Za ten miesiąc pracodawca złożył za nią następujące raporty miesięczne:

● za czas urlopu macierzyńskiego:

– ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 12 40 xx, wykazując m.in. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w sierpniu,

– ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 xx, wykazując m.in. kod świadczenia i przerwy 311 („zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego”) oraz okres od 1.08 do 15.08 i kwotę wypłaconego zasiłku,

● za czas od powrotu do pracy w niższym wymiarze:

– ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 xx, wykazując wynagrodzenie zmniejszone stosownie do wymiaru etatu i składki ustalone od tego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

  • art. 1867 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK