| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Miałam wypadek samochodowy i z powodu urazu kręgosłupa spędziłam w szpitalu prawie 4 miesiące. Po kontroli zwolnienia lekarskiego dostałam od lekarza orzecznika ZUS skierowanie na 24-dniową rehabilitację leczniczą. Moim zdaniem to za krótki okres na powrót do pełni zdrowia. Czy mogę złożyć wniosek o przedłużenie okresu pobytu w sanatorium?

ZUS może się zgodzić na przedłużenie czasu trwania rehabilitacji, jeżeli ordynator ośrodka, w którym będzie Pani odbywała leczenie, zgłosi taką potrzebę.

Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym trwa na ogół 24 dni. Jednak czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony lub skrócony przez ordynatora ośrodka rehabilitacyjnego, po uprzednim uzyskaniu zgody ZUS. Przedłużenie lub skrócenie okresu rehabilitacji może mieć miejsce wówczas, gdy:

  • istnieją pozytywne rokowania co do odzyskania zdolności do pracy przez osobę ubezpieczoną albo rencistę w przedłużonym czasie jej trwania,
  • ubezpieczony lub rencista odzyskał zdolność do pracy przed upływem wyznaczonego czasu trwania rehabilitacji,
  • zaistnieją inne przyczyny leżące po stronie osoby ubezpieczonej albo rencisty.

Po wyczerpaniu 182 dni zasiłku chorobowego zgłosiłam wniosek o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jednak lekarz orzecznik ZUS nie przyznał mi renty, lecz skierował na rehabilitację leczniczą. Nie wiem, jakie są koszty takiego leczenia. Czy ZUS sfinansuje całość lub część leczenia?

Rehabilitacja, na którą kieruje ZUS, jest bezpłatna, finansowana w ramach prewencji rentowej ZUS. Pełny koszt rehabilitacji leczniczej, a także dojazdu do sanatorium pokrywa ZUS.

ZUS ponosi całkowity koszt rehabilitacji leczniczej osoby ubezpieczonej lub rencisty, a w szczególności koszty zakwaterowania, wyżywienia, zabiegów leczniczych, opieki medycznej i konsultacji specjalistów oraz przejazdu z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Przy zwrocie kosztów podróży ZUS uwzględnia ulgi na przejazd danym środkiem transportu bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje. Osoba skierowana przez ZUS na rehabilitację leczniczą nie ponosi żadnych kosztów tej rehabilitacji.

Choruję na nadciśnienie tętnicze. W związku z tym lekarz, który prowadzi moje leczenie, kieruje mnie na rehabilitację leczniczą finansowaną przez ZUS. Czy to ZUS wyznacza ośrodek, do którego zostanę skierowany? Do których ośrodków na terenie kraju ZUS może mnie skierować na leczenie?

ZUS w skierowaniu na rehabilitację wyznacza konkretny ośrodek – sanatorium, w którym zostanie przeprowadzona rehabilitacja. ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych i prowadzi rehabilitację na podstawie umów zawieranych z krajowymi placówkami medycznymi. Ich wyboru ZUS dokonuje w drodze ogłaszanego corocznie postępowania konkursowego. Ofertę może złożyć każdy ośrodek rehabilitacyjny, który zamierza realizować program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej i jednocześnie spełnia wymagania określone przez ZUS.

W 2009 r. ZUS podpisał umowy w zakresie rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym z następującymi ośrodkami:

  • schorzenia psychosomatyczne: Szczecin, Dźwirzyno, Gołdap, Świeradów, Polanica, Wieniec, Lądek, Ustroń, Rabka, Muszyna, Iwonicz,
  • schorzenia narządu ruchu: Dziwnówek, Dźwirzyno, Kołobrzeg, Sopot, Stegna, Gołdap, Połczyn, Ciechocinek, Augustów, Gościm, Wieniec, Inowrocław, Świeradów, Cieplice, Szczawno, Polanica, Lądek, Ustroń, Stróże, Rymanów, Iwonicz, Szczawnica, Muszyna, Polańczyk,
  • schorzenia układu krążenia: Gołdap, Wieniec, Inowrocław, Szczawno, Ustroń, Rabka, Muszyna, Rymanów,
  • schorzenia układu oddechowego: Lądek i Rymanów.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 1, art. 69 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • § 1–9 rozporządzenia z 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne (DzU nr 131, poz. 1457).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK