| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Podczas rehabilitacji domowej, każdego dnia przed rozpoczęciem ćwiczeń osoba rehabilitowana przesyła do ośrodka rehabilitacyjnego, przy użyciu aparatu rejestrującego oraz telefonu komórkowego, spoczynkowy zapis EKG wraz z określeniem aktualnego samopoczucia, wagi ciała oraz wysokości ciśnienia tętniczego krwi. W zależności od wartości tych parametrów lekarz w ośrodku planuje rodzaj i czas trwania wysiłku fizycznego, jaki tego dnia pacjent ma do wykonania. W każdej chwili, dzięki urządzeniu rejestrującemu rytm serca, do lekarza w ośrodku może zostać przesłana informacja o rodzaju patologii, nieprawidłowości. Na tej podstawie pacjent jest informowany o konieczności przerwania wysiłku.

Taka forma rehabilitacji umożliwia, oczywiście w ograniczonym czasowo zakresie (pozwalającym na odbywanie zaplanowanych ćwiczeń), wykonywanie pracy również w okresie rekonwalescencji.

Od kilku lat pracownik cierpi na astmę oskrzelową. Ostatnio często jest na zwolnieniach lekarskich. Lekarz prowadzący zachęca pracownika do skorzystania z rehabilitacji leczniczej w ośrodku sanatoryjnym, finansowanej przez ZUS. Na czym polega taka rehabilitacja?

Program rehabilitacji jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb związanych z chorobą. Dlatego rehabilitacja przybiera zróżnicowane formy.

Rehabilitacja lecznicza przebiega według indywidualnie ustalonego programu dostosowanego do schorzenia. Uwzględnia wydolność fizyczną pacjenta i schorzenia towarzyszące. Program rehabilitacji obejmuje przede wszystkim rehabilitację fizyczną prowadzoną w różnych formach, do których należą m.in.: kinezyterapia indywidualna, zbiorowa i ćwiczenia w basenie oraz zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu: ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wysokiej i niskiej częstotliwości, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, a także masażu klasycznego i wibracyjnego.

W leczeniu rehabilitacyjnym duży nacisk jest położony na rehabilitację psychologiczną, która obejmuje m.in. psychoedukację i treningi relaksacyjne.

Obszarem rehabilitacji jest objęta również edukacja zdrowotna, która ma na celu przekazanie osobie ubezpieczonej wiedzy dotyczącej:

  • czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,
  • procesu chorobowego,
  • czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,
  • podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika,
  • zasad prawidłowego odżywiania,
  • dalszej rehabilitacji po powrocie do domu.

Obecnie prowadzę własną firmę. Od kilku lat mam duże kłopoty związane z układem krążenia. Ponieważ przystąpiłem do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, kilkakrotnie przebywałem na zwolnieniach lekarskich pobierając z ZUS zasiłek chorobowy. Czy w związku z pogarszającym się stanem mojego zdrowia mogę ubiegać się o skierowanie na rehabilitację leczniczą ZUS?

Jeżeli lekarz, który prowadzi Pana leczenie, uzna, że rehabilitacja w Pana przypadku jest celowa, może wypisać Panu wniosek o skierowanie na taką rehabilitację przez ZUS.

Rehabilitacja lecznicza, którą prowadzi ZUS, obejmuje m.in. osoby ubezpieczone zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy. Osobą ubezpieczoną jest osoba fizyczna, która podlega chociaż jednemu z ubezpieczeń społecznych, czyli ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu lub wypadkowemu (art. 4 pkt 1 ustawy systemowej).

Pan spełniła wszystkie warunki do ubiegania się o rehabilitację leczniczą w ZUS. Dlatego po złożeniu przez Pana wniosku o takie leczenie lekarz orzecznik ZUS wyda w tym zakresie orzeczenie.

Jestem uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy przyznanej do końca września 2009 r. Złożyłem wniosek o ponowne przyznanie prawa do tego świadczenia. Badanie przez lekarza orzecznika ZUS zostało wyznaczone na 3 września 2009 r. Czy w ramach tego badania lekarz orzecznik może skierować mnie na rehabilitację leczniczą?

W ramach przeprowadzanego badania do celów ustalenia uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy, lekarz orzecznik ZUS, zamiast stwierdzenia dalszej niezdolności do pracy, może orzec o celowości przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej.

Lekarz orzecznik ZUS orzeka o potrzebie rehabilitacji leczniczej nie tylko na wniosek lekarza prowadzącego leczenie, ale w określonych przypadkach również z urzędu, tj.:

  • wykonując kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz kontrolę wystawiania zaświadczeń lekarskich,
  • orzekając o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, a także
  • orzekając w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych.

Możliwość skierowania z urzędu osoby na rehabilitację leczniczą w ramach orzekania w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych dotyczy zarówno przypadku, gdy zainteresowana osoba ubiega się o rentę po raz pierwszy, jak również sytuacji, kiedy złożyła wniosek o przedłużenie prawa do renty albo została wezwana na badanie kontrolne w trakcie pobierania przyznanej wcześniej renty. W każdej z tych sytuacji lekarz orzecznik może z urzędu, jeżeli uzna to za właściwe, skierować badaną osobę na rehabilitację. Takie orzeczenie, w Pana przypadku, lekarz orzecznik ZUS wyda, jeżeli uzna, że po odbyciu rehabilitacji odzyska Pan zdolność do pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK