| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

U naszej pracownicy 14 miesięcy temu wykryto nowotwór piersi i musiała poddać się operacji. Od tego czasu często jest na zwolnieniach lekarskich z powodu leczenia. Chce nadal pracować, jednak nie wiadomo, czy stan zdrowia pozwoli jej na to. Czy pracownica może w trakcie leczenia korzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS?

Lekarz prowadzący leczenie może skierować pracownicę do odbycia rehabilitacji leczniczej. Prowadzone leczenie nie jest przeszkodą do skierowania na rehabilitację, jeżeli da się z nim połączyć.

W 2009 r. ZUS wprowadził pilotażowy program rehabilitacji w niektórych schorzeniach onkologicznych. Program obejmuje kobiety po operacji nowotworu gruczołu piersiowego oraz po operacji nowotworu narządu rodnego. Przesłanki decydujące o skierowaniu na rehabilitację leczniczą w związku z tymi schorzeniami są ustalane przez lekarza orzecznika ZUS indywidualnie w przypadku każdego pacjenta. Jednak przy kierowaniu na rehabilitację obowiązują również pewne stałe kryteria oceny:

  • zakończenie pełnego postępowania diagnostycznego i wykluczenie obecności przerzutów oraz stanów przedrakowych lub raka przedinwazyjnego,
  • zakończenie onkologicznego leczenia pierwotnego (operacyjnego i/lub radioterapii),
  • niski stopień zaawansowania choroby.

Rehabilitacja lecznicza w schorzeniach onkologicznych obejmuje rehabilitację fizyczną i psychologiczną. Prowadzone są zabiegi kinezyterapii (leczenie ruchem) i niektóre formy fizykoterapii (głównie zabiegi z zakresu wodolecznictwa i masaż pneumatyczny), psychoedukacja, psychoterapia grupowa i indywidualna oraz treningi relaksacyjne. Formą rehabilitacji jest również edukacja zdrowotna, która obejmuje m.in.: naukę życia z chorobą, naukę zasad prawidłowego odżywiania oraz nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem w życiu codziennym.

Pracownik kilka tygodni temu miał zawał serca. Obecnie jest jeszcze na zwolnieniu lekarskim, ale niedługo zamierza wrócić do pracy. Chcemy zasugerować pracownikowi rehabilitację leczniczą bez konieczności odbycia leczenia sanatoryjnego. Na czym polega taka rehabilitacja i czy będzie się ona wiązała z nieobecnością pracownika w zakładzie pracy?

ZUS przeprowadza pilotażowy program rehabilitacji leczniczej osób ze schorzeniami układu krążenia w systemie ambulatoryjnym. O skierowanie na taką rehabilitację może starać się zatrudniony u Państwa pracownik. Przy tej formie rehabilitacji pracownik przez większą część jej trwania może równocześnie wykonywać pracę w rozsądnym dla jego zdrowia czasie.

Dotychczas rehabilitacja lecznicza ZUS osób ze schorzeniami układu krążenia odbywała się wyłącznie w systemie stacjonarnym – w sanatorium. Od niedawna ZUS uruchomił dla tych osób pilotażowy program rehabilitacji w systemie ambulatoryjnym. W tym przypadku rehabilitacja odbywa się początkowo w ośrodku rehabilitacyjnym, gdzie są przeprowadzane odpowiednie badania (np. echo serca, test wysiłkowy, 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera), a pacjent odbywa szkolenie w zakresie obsługi urządzenia do przesyłania zapisu EKG na odległość oraz posługiwania się aparatem sterującym procesem rehabilitacji w warunkach domowych, dzięki któremu jest on cały czas pod nadzorem personelu medycznego ośrodka. W czasie około 10-dniowego pobytu w ośrodku przeprowadzane są określone ćwiczenia, które ubezpieczony kontynuuje po powrocie do domu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK