| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Przykładowy wzór wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej

Lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, jeżeli osoba ubezpieczona lub rencista rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu tej rehabilitacji. Dokonując oceny rokowania odzyskania zdolności do pracy lekarz orzecznik bierze pod uwagę w szczególności:

  • charakter i przebieg choroby oraz jej wpływ na stan organizmu,
  • stopień przystosowania organizmu do ubytków anatomicznych, kalectwa, skutków choroby,
  • wiek, zawód, wykonywane czynności i warunki pracy.

Przed wydaniem orzeczenia lekarz orzecznik ZUS może zażądać od lekarza, który sporządził wniosek o rehabilitację leczniczą, udostępnienia dokumentacji medycznej ubezpieczonego lub rencisty, którego wniosek dotyczy, bądź udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie.

W przypadku wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej, właściwa jednostka ZUS zawiadamia osobę ubezpieczoną lub rencistę o skierowaniu na taką rehabilitację z podaniem terminu rehabilitacji.

Jeden z pracowników od dłuższego czasu narzeka na bóle kręgosłupa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy był kilkakrotnie na dłuższych zwolnieniach lekarskich. Stan zdrowia pracownika nie poprawia się, a nawet może uniemożliwić mu dalszą pracę. Czy pracownik jest uprawniony do korzystania z bezpłatnej rehabilitacji finansowanej przez ZUS? Czy pracodawca może podjąć działania, aby skierować pracownika na taką rehabilitację?

Pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, dlatego może zostać skierowany przez lekarza orzecznika ZUS na bezpłatną rehabilitację leczniczą.

O skierowanie na rehabilitację pracownik powinien starać się samodzielnie. Pracodawca nie jest uprawniony do wysłania pracownika na badanie przez lekarza orzecznika. W tym celu pracownik powinien bez pośrednictwa pracodawcy zwrócić się do lekarza prowadzącego leczenie o wypisanie wniosku o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Wniosek z dokumentacją lekarską powinien złożyć w ZUS.

WAŻNE!

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może złożyć tylko osoba ubezpieczona lub rencista.

ZUS zajmuje się nie tylko poborem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypłatą różnego rodzaju świadczeń, ale realizuje również zadania w zakresie prewencji rentowej, w tym dotyczące kierowania na rehabilitację leczniczą (art. 69 ustawy systemowej oraz rozporządzenie z 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gajewska – Cygan

Właścicielka i dyrektor zarządzającym w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK