| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Przykładowy wzór wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej

Lekarz orzecznik ZUS wydaje orzeczenie o potrzebie rehabilitacji leczniczej, jeżeli osoba ubezpieczona lub rencista rokuje odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu tej rehabilitacji. Dokonując oceny rokowania odzyskania zdolności do pracy lekarz orzecznik bierze pod uwagę w szczególności:

  • charakter i przebieg choroby oraz jej wpływ na stan organizmu,
  • stopień przystosowania organizmu do ubytków anatomicznych, kalectwa, skutków choroby,
  • wiek, zawód, wykonywane czynności i warunki pracy.

Przed wydaniem orzeczenia lekarz orzecznik ZUS może zażądać od lekarza, który sporządził wniosek o rehabilitację leczniczą, udostępnienia dokumentacji medycznej ubezpieczonego lub rencisty, którego wniosek dotyczy, bądź udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie.

W przypadku wydania przez lekarza orzecznika ZUS orzeczenia o potrzebie przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej, właściwa jednostka ZUS zawiadamia osobę ubezpieczoną lub rencistę o skierowaniu na taką rehabilitację z podaniem terminu rehabilitacji.

Jeden z pracowników od dłuższego czasu narzeka na bóle kręgosłupa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy był kilkakrotnie na dłuższych zwolnieniach lekarskich. Stan zdrowia pracownika nie poprawia się, a nawet może uniemożliwić mu dalszą pracę. Czy pracownik jest uprawniony do korzystania z bezpłatnej rehabilitacji finansowanej przez ZUS? Czy pracodawca może podjąć działania, aby skierować pracownika na taką rehabilitację?

Pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, dlatego może zostać skierowany przez lekarza orzecznika ZUS na bezpłatną rehabilitację leczniczą.

O skierowanie na rehabilitację pracownik powinien starać się samodzielnie. Pracodawca nie jest uprawniony do wysłania pracownika na badanie przez lekarza orzecznika. W tym celu pracownik powinien bez pośrednictwa pracodawcy zwrócić się do lekarza prowadzącego leczenie o wypisanie wniosku o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Wniosek z dokumentacją lekarską powinien złożyć w ZUS.

WAŻNE!

Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może złożyć tylko osoba ubezpieczona lub rencista.

ZUS zajmuje się nie tylko poborem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz wypłatą różnego rodzaju świadczeń, ale realizuje również zadania w zakresie prewencji rentowej, w tym dotyczące kierowania na rehabilitację leczniczą (art. 69 ustawy systemowej oraz rozporządzenie z 12 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kierowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na usługi rehabilitacyjne).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK