| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Pozarolnicza działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Pozarolnicza działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Od 1 września br. przedsiębiorcy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.

Z kolei przepis art. 9 ust. 1d znowelizowanej ustawy systemowej dotyczy pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz funkcjonariuszy Służby Celnej. Osoby te (wymienione w art. 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 18a ustawy), spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów.

Nie zmienia się sytuacja prawna osób przebywających na urlopach wychowawczych i prowadzących w tym czasie pozarolniczą działalność lub inną działalność zarobkową. Osoby te – tak jak dotychczas – będą podlegały nadal obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

Przywołana ustawa przewiduje ponadto umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek. ZUS będzie umarzał należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz na Fundusz Pracy, należnych za ubezpieczonych w związku z prowadzeniem pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności. Wymienione umorzenia będą dotyczyć składek za okres, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek macierzyński lub zasiłek macierzyński w wysokości zasiłku macierzyńskiego albo przebywał na urlopie wychowawczym. Umorzenie będzie następowało na wniosek płatnika składek (a nie z urzędu), który w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia wejścia w życie powołanej ustawy zgłaszał ubezpieczonego, podlegającego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności i jednocześnie pobierającego zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu albo przebywającego na urlopie wychowawczym.

Jeżeli w wyniku umorzenia należności powstanie nadpłata z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, będzie się ją zaliczać na poczet zaległych lub bieżących składek. W razie ich braku ZUS będzie tę nadpłatę zwracał płatnikowi składek. Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących składek albo jej zwrot będzie obejmować również opłacone odsetki za zwłokę w części odpowiadającej kwocie zaliczenia lub zwrotu o opłatę prolongacyjną. W przypadku uwzględnienia wniosku płatnika o umorzenie składek na koncie ubezpieczonego, którego dotyczył wniosek, ZUS zewidencjonuje do 31 grudnia 2012 r. całość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, ustalonych od podstawy odpowiadającej kwocie tego zasiłku. Znowelizowana ustawa systemowa nie przewiduje takiego rozwiązania dotyczącego osób przebywających na urlopie wychowawczym. Oznacza to, że będą one musiały dokonać wyboru: albo wystąpią z wnioskiem o umorzenie należnych składek, albo takiego wniosku nie złożą. Wystąpienie z wnioskiem o umorzenie będzie oznaczać, że wprawdzie tych składek obecnie nie muszą zapłacić (a zapłacone ZUS zwróci). Jednak w konsekwencji w przyszłości ich emerytura, będąca pochodną składek zaewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego, będzie niższa. Druga możliwość to pozostawienie zapłaconych składek i wyższa w przyszłości emerytura.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609),

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK