| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Urlop wychowawczy w dwóch firmach – który pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń

Urlop wychowawczy w dwóch firmach – który pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń

Nasza pracownica jest równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Od 1 sierpnia 2009 r. w obu firmach przechodzi na urlop wychowawczy. Czy obie firmy powinny ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, czy tylko jedna? Czy ta sytuacja ulegnie zmianie od 1 września 2009 r., tj. gdy zmienią się zasady opłacania składek za osoby na urlopach macierzyńskich?

Pracownica powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym przez wykazanie jej w raporcie ZUS RCA przez jednego pracodawcę (wskazanego przez nią w oświadczeniu). W tym zakresie nie będzie żadnych zmian od 1 września br.

UZASADNIENIE

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, pod warunkiem że nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym ma obowiązek informować płatnika składek o tym, czy spełnia powyższe warunki do objęcia ubezpieczeniami. Urlop wychowawczy jest również tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Podlegają mu osoby, które w okresie urlopu wychowawczego nie mają innego tytułu do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Obowiązki płatnika składek w stosunku do pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym pełni jego pracodawca. Musi zgłosić taką osobę do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, a także rozliczać składki należne na jej ubezpieczenia.

WAŻNE!

Składki na ubezpieczenia osoby przebywającej na urlopie wychowawczym rozlicza pracodawca, ale finansuje budżet państwa.

Osobę przebywającą na urlopie wychowawczym należy zgłosić do ubezpieczeń przez wykazanie jej w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA (gdy pracownik podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu) lub ZUS RZA (gdy pracownik podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu).

WAŻNE!

Pracodawcy nie zgłaszają osób rozpoczynających urlop wychowawczy na drukach ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Złożenie raportu ZUS RCA lub ZUS RZA jest w tym przypadku traktowane na równi ze zgłoszeniem do ubezpieczeń.

Osoba, która ma zawarte dwie umowy o pracę – u dwóch pracodawców lub u tego samego pracodawcy – i z obydwu tych tytułów przebywa na urlopie wychowawczym, powinna wskazać, który z pracodawców będzie płatnikiem składek na jej ubezpieczenia społeczne w okresie przebywania na urlopie wychowawczym. Wskazany płatnik będzie rozliczał także składki na jej ubezpieczenie zdrowotne. Takie rozwiązanie obowiązuje od 1 maja 2004 r. (wcześniej płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne był ten pracodawca, który wypłacał zasiłek wychowawczy).

Składki na ubezpieczenia osoby przebywającej na urlopie wychowawczym można rozliczać dopiero po otrzymaniu oświadczeń o spełnianiu warunków do zgłoszenia do ubezpieczeń.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK