| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Urlop wychowawczy w dwóch firmach – który pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń

Urlop wychowawczy w dwóch firmach – który pracodawca musi zgłosić pracownika do ubezpieczeń

Nasza pracownica jest równocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę w innej firmie. Od 1 sierpnia 2009 r. w obu firmach przechodzi na urlop wychowawczy. Czy obie firmy powinny ją zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, czy tylko jedna? Czy ta sytuacja ulegnie zmianie od 1 września 2009 r., tj. gdy zmienią się zasady opłacania składek za osoby na urlopach macierzyńskich?

Zatem tylko jeden płatnik składek – wskazany przez ubezpieczoną – powinien rozliczać składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego w dwóch zakładach pracy. Jeśli pracownica będzie podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, to za pracownicę należy składać:

1) raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 11 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne;

  • od 1 stycznia 2009 r. podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym jest kwota minimalnego wynagrodzenia (w 2009 r. – 1276 zł);
  • podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nadal jest kwota świadczenia pielęgnacyjnego (420 zł);

2) raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i z kodem przerwy 121 (lub 122).

Drugi pracodawca tej osoby nie będzie rozliczał za nią składek. Nie musi też zgłaszać faktu niepłacenia składek w ZUS. Będzie jednak musiał sporządzać za tę pracownicę (w okresie przebywania na urlopie wychowawczym) raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx i z kodem przerwy 121 (lub 122).

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu przez osoby korzystające z urlopu wychowawczego nie zmienią się od 1 września 2009 r.

WAŻNE!

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która wejdzie w życie od września br., dotyczy zasad podlegania ubezpieczeniom jedynie przez osoby pobierające zasiłek macierzyński.

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 2 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 16 ust. 8, art. 17 ust. 2a, art. 36 ust. 7 i ust. 9a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 16 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy i niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »