| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 6 czerwca 2009 r. Jednak ZUS ZWUA przekazałam do ZUS dopiero 18 czerwca 2009 r. po powrocie z urlopu. Jak należy liczyć 7-dniowy termin na wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń? Czy z powodu przesłania dokumentów do ZUS po terminie grozi nam kara?

RADA

Tytuł do ubezpieczeń ustał 6 czerwca, czyli 7-dniowy termin na przesłanie dokumentów upłynął 13 czerwca 2009 r. Płatnik składek ma obowiązek przesłać do ZUS dokumenty wyrejestrowujące z ubezpieczeń w ciągu 7 dni od ustania tytułu do ubezpieczeń, np. rozwiązania umowy o pracę. Z powodu niewypełnienia obowiązków ubezpieczeniowych ZUS może wystąpić do sądu grodzkiego o ukaranie płatnika składek karą grzywny.

UZASADNIENIE

Każdą osobę, która podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu bądź tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, należy zgłosić do tych ubezpieczeń. Natomiast po ustaniu tytułu do ubezpieczeń osobę tę płatnik wyrejestrowuje z ubezpieczeń. W przypadku pracownika tytuł do ubezpieczeń ustaje m.in. z dniem rozwiązania umowy o pracę.

Osoby, które ubezpieczeniom społecznym lub/i ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają obowiązkowo, płatnik składek zgłasza i wyrejestrowuje z ubezpieczeń w terminie 7 dni od dnia ustania tytułu ubezpieczeń społecznych/zdrowotnego.

WAŻNE!

Płatnik składek ma obowiązek przekazać do ZUS wyrejestrowanie ubezpieczonego w ciągu 7 dni od daty ustania tytułu do ubezpieczeń.

Jako datę wyrejestrowania płatnik składek podaje w ZUS ZWUA następny dzień po dniu, w którym została rozwiązana z pracownikiem umowa o pracę. W przypadku pracownika, z którym rozwiązali Państwo umowę 6 czerwca 2009 r., w dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń powinni Państwo podać 7 czerwca 2009 r.

W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych nieuregulowanych w ustawie systemowej i innych przepisach szczególnych należy stosować Kodeks postępowania administracyjnego. Ustawa systemowa nie reguluje odrębnie zasad obliczania terminu na złożenie dokumentów, dlatego ma tu zastosowanie zasada liczenia terminów z Kodeksu postępowania administracyjnego.

Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu (art. 57 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego). Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego).

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »