| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy zlecenia

Jak rozliczyć składki na ubezpieczenia po rozwiązaniu umowy zlecenia

Od czerwca do lipca 2009 r. zatrudniliśmy na umowę zlecenia osobę, która jest na zasiłku macierzyńskim z umowy o pracę zawartej z innym zakładem. Umowa będzie wykonywana w naszej siedzibie. Wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacimy po zakończeniu umowy – w sierpniu 2009 r., gdy ta osoba nie będzie już na zasiłku macierzyńskim. Chce ona wrócić do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim. Jakie składki powinniśmy naliczyć za tę osobę z umowy zlecenia? Czy zgłosić ją do ubezpieczeń z umowy zlecenia?

Od 1 stycznia 2010 r. ubezpieczeniu wypadkowemu będą podlegać wszyscy zleceniobiorcy, za których jest opłacana składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wynagrodzenie z umowy zlecenia Państwa zleceniobiorczyni otrzyma dopiero w sierpniu (po rozwiązaniu umowy), dlatego raport z wykazanymi składkami należy złożyć do ZUS z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx (osoba, za którą należy rozliczyć i opłacić składki lub należne świadczenia w dokumentach rozliczeniowych składanych nie wcześniej niż za następny miesiąc po ustaniu tytułu do ubezpieczeń). Składki od wynagrodzenia mają Państwo obowiązek opłacić do 15 września 2009 r. Natomiast za czerwiec i lipiec za zleceniobiorczynię mają Państwo obowiązek złożyć zerowe raporty imienne. Na rozliczenie nie ma wpływu to, że w chwili wypłaty wynagrodzenia z umowy zlecenia ta osoba będzie podlegać ubezpieczeniom pracowniczym. Wypłata wynagrodzenia z umowy zlecenia nastąpiła za okres, kiedy tytułem do ubezpieczeń była umowa zlecenia.

Od 1 września 2009 r. osoby w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, jeżeli mają dodatkowy tytuł do ubezpieczeń w postaci umowy zlecenia, nadal będą podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku. Natomiast z umowy zlecenia, na wniosek, mogą zostać objęte dobrowolnymi ubezpieczeniami społecznym.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 4 i pkt 19 w związku z art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 1 pkt 1 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »