| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

RADA

Z umowy zlecenia ubezpieczeniom społecznym podlega Pan w Polsce. Natomiast z działalności wykonywanej na Słowacji będzie Pan podlegał ubezpieczeniom słowackim.

UZASADNIENIE

Sytuacja wykonywania równocześnie pracy pracownika najemnego i pracy na własny rachunek została uregulowana w unijnych przepisach dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Osoby zatrudnione w jednym z państw członkowskich UE podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w państwie zatrudnienia bez względu na to, że mieszkają na stałe w innym państwie członkowskim.

Podjęcie działalności na własny rachunek na Słowacji zmieni Pana status ubezpieczeniowy. Oznacza to, że będzie Pan podlegał ubezpieczeniom w obydwu krajach.

Przepisy unijne mają zapobiegać powstawaniu sytuacji, w których osoba podlega w tym samym czasie ubezpieczeniom społecznym w więcej niż jednym państwie członkowskim. Wskazują, w którym państwie członkowskim osoba podlega w danym czasie ubezpieczeniom społecznym. Zwykle osoba aktywna zawodowo w więcej niż jednym państwie członkowskim podlega ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym z tych państw.

Zasadą jest, że osoba zatrudniona w jednym państwie członkowskim i równocześnie wykonująca działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim podlega ubezpieczeniom społecznym w państwie, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Jednak od tej zasady są wyjątki, które określa załącznik nr VII do rozporządzenia nr 1408/71. Jednym z wyjątków jest prowadzenie działalności na własny rachunek na Słowacji oraz zatrudnienie za wynagrodzeniem w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, np. w Polsce.

W tym przypadku będzie Pan podlegał ubezpieczeniom społecznym równocześnie:

  • w Polsce z umowy zlecenia; składki z umowy zlecenia będą opłacane w państwie członkowskim, na terenie którego jest wykonywana praca za wynagrodzeniem – z tytułu tego zatrudnienia,
  • w Słowacji – z działalności na własny rachunek.

Pana przypadek pracy na umowę zlecenia i w ramach działalności gospodarczej jest wyjątkiem od zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym państwie członkowskim. Ubezpieczeniom społecznym będzie Pan podlegał zarówno w Polsce, jak i na Słowacji.

W Polsce ubezpieczeniom społecznym będzie Pan podlegać z tytułu zlecenia. Tutaj nic się nie zmieni. Zleceniodawca będzie naliczał składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, jeżeli zlecenie wykonuje Pan w siedzibie firmy. Równocześnie przy obowiązkowych ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych może Pan przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ze zlecenia w ZUS. Natomiast na Słowacji – będzie Pan podlegał ubezpieczeniom tylko z tytułu prowadzonej w tym kraju działalności na własny rachunek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK