| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

Zleceniodawca nie powinien wyrejestrowywać Pana z ubezpieczeń w Polsce. Po rozpoczęciu działalności na Słowacji powinien Pan skontaktować się ze słowackim odpowiednikiem ZUS. Tam uzyska Pan informację o podleganiu ubezpieczeniom społecznym w tym państwie przez osoby prowadzące działalność na własny rachunek. W słowackim odpowiedniku polskiego ZUS dowie się Pan również o obowiązkach w zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych. W Słowacji instytucja ubezpieczeniowa to Sociálna poist'ovňa (Agencja Ubezpieczeń Społecznych) ul. 29. August 8-10, SK-81363 Bratislava 1, SLOVAKIA.

Podstawa prawna:

  • art. 1 lit. a i lit. b, art. 2, art. 14c lit. a, art. 14c lit. b, ust. 15 załącznika VII rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUUE L 97 28 1/1).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

UNIT4 POLSKA sp. z o.o.

ekspert z zakresu HRM

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK