| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych okres nieobecności pracownika na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę

Jak wykazać w dokumentach ubezpieczeniowych okres nieobecności pracownika na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę

Wysłaliśmy pracownika na dwudniowe szkolenie związane z pracą, którą wykonuje. Szkolenie odbywało się 6 i 7 lutego 2009 r. Przy okazji płacenia faktury za szkolenie okazało się, że pracownik uczestniczył w zajęciach tylko 6 lutego. Był natomiast nieobecny na szkoleniu 7 lutego - w sobotę. Pracuje od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00, sobota 6 lutego była więc dla pracownika dniem wolnym. Jak wykazać nieobecność pracownika na szkoleniu w ZUS RSA?

RADA

Nie powinni Państwo wykazywać 7 lutego 2009 r. jako przerwy w ubezpieczeniach społecznym i zdrowotnym pracownika. Jeżeli jest to jedyna nieobecność pracownika w lutym, to za luty 2009 r. nie powinni Państwo składać za pracownika formularza ZUS RSA.

UZASADNIENIE

Okresy zwolnienia z obowiązku opłacania składek za osoby podlegające ubezpieczeniom społecznym płatnik składek wykazuje za dany miesiąc w raporcie imiennym ZUS RSA. W raporcie płatnik podaje okres przerwy oraz właściwy kod świadczenia/przerwy. Jeśli pracownik nie był obecny na szkoleniu w sobotę, która jest dla niego dniem wolnym od pracy, to nie należy tego okresu wykazywać w ZUS RSA. Jeżeli pracownik nie miał innych nieobecności w pracy w lutym, to za ten miesiąc nie powinni Państwo sporządzać za pracownika dokumentu ZUS RSA.

Gdyby pracownik był nieobecny na szkoleniu organizowanym przez pracodawcę w sobotę, która byłaby dla niego dniem roboczym, i w konsekwencji miałby potrąconą dniówkę, to wtedy zmniejszyłby się również przychód osiągnięty za dany miesiąc u pracodawcy. W konsekwencji niższa o tę kwotę byłaby podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Nieobecność pracownika na szkoleniu w dniu dla niego roboczym należałoby wykazać w raporcie ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 152 - nieusprawiedliwiona nieobecności w pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik miał uczestniczyć w obowiązkowym szkoleniu zorganizowanym przez pracodawcę 4 lutego 2008 r. Był to dla pracownika dzień roboczy, jednak nie stawił się w tym dniu ani na szkoleniu, ani w pracy. Otrzymał naganę za nieobecność w pracy w tym dniu i pracodawca pomniejszył mu miesięczne wynagrodzenie (2500 zł brutto) o kwotę 80,65 zł. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) za luty 2009 r. będzie stanowiła kwota 2419,35 zł. Pracodawca przygotował również raport ZUS RSA i wykazał 4 lutego z kodem świadczenia/przerwy 152.

ZUS RCA pracownika:

@RY1@i65/2009/005/i65.2009.005.000.0063.001.jpg@RY2@

ZUS RSA pracownika:

@RY1@i65/2009/005/i65.2009.005.000.0063.002.jpg@RY2@

Przypominamy, że składki na ubezpieczenia społeczne za pracownika pracodawca oblicza od przychodów uzyskanych ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie odprowadza się składek od:

  • wynagrodzeń wypłacanych przez pracodawcę za okres zwolnienia lekarskiego,
  • zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • kwot wymienionych w rozporządzeniu z 18 grudnia 1998 r. w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK