| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń jest działalność gospodarcza, a nie praca chałupnicza

Kiedy tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń jest działalność gospodarcza, a nie praca chałupnicza

Od lutego 2005 r. prowadzę działalność gospodarczą. Z tytułu tej działalności opłacam tylko składkę zdrowotną, ponieważ jednocześnie jestem zatrudniony na podstawie umowy o pracę nakładczą. Z umowy o pracę nakładczą otrzymuję wynagrodzenie 380 zł brutto. Czy to prawda, że przy tak niskiej podstawie wymiaru składek z chałupnictwa będę musiał opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z działalności gospodarczej?

RADA

Tak. Od 1 marca 2009 r. przedsiębiorca, który jednocześnie wykonuje pracę nakładczą, a jego wynagrodzenie z umowy o pracę nakładczą jest niższe od obowiązującej najniższej podstawy wymiaru składek z działalności gospodarczej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej działalności.

UZASADNIENIE

Od 1 marca 2009 r. przedsiębiorca wykonujący pracę nakładczą, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy o pracę nakładczą jest niższa od obowiązującej go najniższej podstawy wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu tej działalności (art. 9 ust. 2b ustawy systemowej). Tym samym w takim przypadku tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest działalność gospodarcza, a chałupnik może dobrowolnie, na swój wniosek, przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z umowy o pracę nakładczą jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do przychodu nakładcy wlicza się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 pdof). Wynagrodzenie z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę chałupniczą nie może być niższe od kwoty 380 zł miesięcznie.

Natomiast w 2009 r. najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi:

  • 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2009 r. 382,80 zł) - w przypadku tzw. początkujących przedsiębiorców (art. 18a ustawy systemowej) albo
  • 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (w 2009 r. 1915,80 zł) - w przypadku innych przedsiębiorców (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej).

Jeżeli wynagrodzenie przedsiębiorcy z tytułu wykonywanej przez niego jednocześnie umowy o pracę nakładczą wynosi 380 zł, to jest ono niższe od obydwu wyżej wymienionych kwot najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu działalności gospodarczej. Stąd dla przedsiębiorcy, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z umowy o pracę nakładczą wynosi 380 zł, od 1 marca 2009 r. tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń jest działalność gospodarcza. Z tytułu pracy nakładczej taki przedsiębiorca będzie mógł jedynie zgłosić się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Ponadto należy dodać, że art. 9 ust. 2b ustawy systemowej nie stosuje się do osób, które wykonują inną pozarolniczą działalność niż pozarolnicza działalność gospodarcza, np. do wspólników spółek jawnych, partnerskich, komandytowych lub wspólnika jednoosobowej spółki z o.o.

Podstawa prawna:

  • art. 1 pkt 2, art. 4 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 8, poz. 38),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 i ust. 8, art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 3 ust. 1 rozporządzenia z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »