| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Rozliczanie niepracujących lekarzy

Rozliczanie niepracujących lekarzy

Lekarze odbierający czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi są pracownikami - dlatego też szpital powinien przekazywać za te osoby dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Artykuł omawia kwestię rozliczania z ZUS lekarzy, którzy na mocy wyroku sądowego za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi mają czas wolny, za który otrzymują wynagrodzenie. Mowa tu o okresie po 1 maja 2004 r. Niektóre szpitale płacą tym lekarzom normalne wynagrodzenie za taki wolny czas, a inne szpitale - nie płacą w ogóle. Dodatkowym problemem jest fakt, że w sprawie tej nie ma zgodności w orzecznictwie. Powstaje pytanie, jak wykazać tych pracowników w dokumentach ubezpieczeniowych w poszczególnych sytuacjach. Jakim ubezpieczeniom podlegają w tym okresie?

Fakt nierozwiązania umowy o pracę z lekarzem odbierającym czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi wskazuje, że osoba ta podlega przez cały ten czas ubezpieczeniom społecznym. W takim razie płatnik powinien wykazać za niego składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne za ten okres w składanym do ZUS imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA. Na tym formularzu pracodawca wykazuje przychód, jaki wypłacił w ciągu miesiąca, którego formularz dotyczy. Wynagrodzenie wypłacone za dni wolne udzielone w zamian za pełnienie nadmiernych dyżurów medycznych w ramach umowy o pracę jest przychodem ze stosunku pracy. Płatnik jest zobowiązany naliczać i opłacać od niego składki. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, co było źródłem jego wypłaty - dobra wola pracodawcy, wyrok sądowy czy też ugoda, jaką płatnik zawarł z lekarzem. Należy przy tym pamiętać, że składki należne są tylko od należności głównej. Jeśli oprócz samego wynagrodzenia za dni wolne w zamian za dyżur płatnik wypłacił również odsetki za opóźnioną wypłatę, te ostatnie są wolne od składek. Składki od wynagrodzenia za czas wolny, jaki otrzymał lekarz w rekompensacie za zbyt długie dyżury szpitalne, należy rozliczyć w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA, składanym za miesiąc, kiedy nastąpiła wypłata.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK