| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Rozliczanie niepracujących lekarzy

Rozliczanie niepracujących lekarzy

Lekarze odbierający czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi są pracownikami - dlatego też szpital powinien przekazywać za te osoby dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Artykuł omawia kwestię rozliczania z ZUS lekarzy, którzy na mocy wyroku sądowego za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi mają czas wolny, za który otrzymują wynagrodzenie. Mowa tu o okresie po 1 maja 2004 r. Niektóre szpitale płacą tym lekarzom normalne wynagrodzenie za taki wolny czas, a inne szpitale - nie płacą w ogóle. Dodatkowym problemem jest fakt, że w sprawie tej nie ma zgodności w orzecznictwie. Powstaje pytanie, jak wykazać tych pracowników w dokumentach ubezpieczeniowych w poszczególnych sytuacjach. Jakim ubezpieczeniom podlegają w tym okresie?

Fakt nierozwiązania umowy o pracę z lekarzem odbierającym czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi wskazuje, że osoba ta podlega przez cały ten czas ubezpieczeniom społecznym. W takim razie płatnik powinien wykazać za niego składki na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne za ten okres w składanym do ZUS imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA. Na tym formularzu pracodawca wykazuje przychód, jaki wypłacił w ciągu miesiąca, którego formularz dotyczy. Wynagrodzenie wypłacone za dni wolne udzielone w zamian za pełnienie nadmiernych dyżurów medycznych w ramach umowy o pracę jest przychodem ze stosunku pracy. Płatnik jest zobowiązany naliczać i opłacać od niego składki. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, co było źródłem jego wypłaty - dobra wola pracodawcy, wyrok sądowy czy też ugoda, jaką płatnik zawarł z lekarzem. Należy przy tym pamiętać, że składki należne są tylko od należności głównej. Jeśli oprócz samego wynagrodzenia za dni wolne w zamian za dyżur płatnik wypłacił również odsetki za opóźnioną wypłatę, te ostatnie są wolne od składek. Składki od wynagrodzenia za czas wolny, jaki otrzymał lekarz w rekompensacie za zbyt długie dyżury szpitalne, należy rozliczyć w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA, składanym za miesiąc, kiedy nastąpiła wypłata.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK