| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Rozliczanie niepracujących lekarzy

Rozliczanie niepracujących lekarzy

Lekarze odbierający czas wolny za zbytnie obciążenie dyżurami medycznymi są pracownikami - dlatego też szpital powinien przekazywać za te osoby dokumenty rozliczeniowe do ZUS.

Jeżeli wynagrodzenie za czas wolny w zamian za nadmierne dyżury wypłacane jest wówczas, gdy lekarz pracuje w danym szpitalu, składki należy wykazać w imiennym raporcie miesięcznym z kodem pracowniczym, czyli 01 10 xx. Natomiast gdy wynagrodzenie za ten okres wypłacane jest wówczas, gdy lekarz już nie pracuje u danego pracodawcy, osobę taką wykazujemy w imiennym raporcie miesięcznym z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 xx.

Nie wszyscy lekarze otrzymują wynagrodzenie za czas wolny, jaki wzięli w zamian za zbyt długie dyżury medyczne. Nie wszystkie sądy orzekają o wypłacie wynagrodzenia. Dlatego też część lekarzy nie otrzymuje za ten okres wynagrodzenia. Jednak zachowują oni w dalszym ciągu status pracowników i nie można tego okresu porównywać z urlopem bezpłatnym, stanowiącym przerwę w podleganiu ubezpieczeniom społecznym. Informacji o takich wolnych dniach płatnik nie przekazuje do ZUS. W dalszym ciągu należy składać za takiego lekarza imienny raport miesięczny ZUS RCA, w którym należy wykazać przychód pracownika za dany miesiąc. Gdy taki odpoczynek trwa cały miesiąc, a lekarz nie uzyskuje żadnych innych wypłat, należy przekazać za niego raport ZUS RCA z zerową podstawą wymiaru i zerowymi kwotami składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

• rozporządzenie z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »