| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia trwającego 30 dni

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia trwającego 30 dni

Pracownik był zatrudniony na okres próbny od 1 do 30 listopada 2008 r. Była to pierwsza umowa o pracę z tym pracownikiem. Następnej umowy z nim już nie podpisaliśmy, ponieważ pracownik nie sprawdził się w pracy. Pracownik był wcześniej zarejestrowany jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Już po rozwiązaniu umowy o pracę 8 grudnia 2008 r. pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 30 listopada do 12 grudnia 2008 r. Czy byłemu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy? Kto ma wypłacić byłemu pracownikowi zasiłek - my czy ZUS?

RADA

Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ nie ma 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Pracownik zachorował w 30. dniu ubezpieczenia chorobowego. Pracownik nie uzyskał prawa do zasiłku chorobowego ani w trakcie trwania umowy o pracę, ani po rozwiązaniu umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Pracownik uzyskuje prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Zatrudniony u Państwa pracownik w okresie od 1 do 30 listopada 2008 r. wykonywał pracę na podstawie zawartej z Państwem umowy na okres próbny. Była to pierwsza umowa o pracę z tym pracownikiem, a kolejnej umowy z pracownikiem Państwo już nie podpisali. W dniu choroby pracownik miał krótszy niż 30-dniowy okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zachorował w 30. dniu ubezpieczenia chorobowego. Z tego powodu pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego w trakcie zatrudnienia. Pracownik nie uzyskał prawa do świadczeń w trakcie trwania umowy o pracę, dlatego nie ma prawa do zasiłku również po rozwiązaniu umowy o pracę.

Gdyby pracownik zachorował już po rozwiązaniu umowy o pracę, to przysługiwałoby mu prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ miałby 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Umowa o pracę z pracownikiem została rozwiązana 30 listopada 2008 r. Po jednomiesięcznym okresie próbnym umowa nie została przedłużona na kolejny okres. 1 grudnia 2008 r. były pracownik dostarczył do ZUS zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 15 grudnia 2008 r. Jeżeli pracownik będzie nadal chorował łącznie przez co najmniej 30 dni, ZUS wypłaci mu zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę miał równo 30 dni ubezpieczenia chorobowego. Spełnił też drugi z warunków - zachorował następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę (czyli zachorował w ciągu 14 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia). ZUS wypłaci byłemu pracownikowi zasiłek chorobowy w sytuacji, gdy łącznie będzie chorował nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni.

Pracownikowi również ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego za okres po rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik nie uzyskał prawa do zasiłku chorobowego w trakcie trwania ubezpieczenia - umowy o pracę, dlatego nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego również za okres po rozwiązaniu umowy o pracę.

Prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego przysługuje absolwentom szkół i szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych albo jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Podstawa prawna:

• art. 4 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 1, art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK