| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia trwającego 30 dni

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia trwającego 30 dni

Pracownik był zatrudniony na okres próbny od 1 do 30 listopada 2008 r. Była to pierwsza umowa o pracę z tym pracownikiem. Następnej umowy z nim już nie podpisaliśmy, ponieważ pracownik nie sprawdził się w pracy. Pracownik był wcześniej zarejestrowany jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy. Już po rozwiązaniu umowy o pracę 8 grudnia 2008 r. pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie od 30 listopada do 12 grudnia 2008 r. Czy byłemu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy? Kto ma wypłacić byłemu pracownikowi zasiłek - my czy ZUS?

RADA

Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego, ponieważ nie ma 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Pracownik zachorował w 30. dniu ubezpieczenia chorobowego. Pracownik nie uzyskał prawa do zasiłku chorobowego ani w trakcie trwania umowy o pracę, ani po rozwiązaniu umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Pracownik uzyskuje prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Zatrudniony u Państwa pracownik w okresie od 1 do 30 listopada 2008 r. wykonywał pracę na podstawie zawartej z Państwem umowy na okres próbny. Była to pierwsza umowa o pracę z tym pracownikiem, a kolejnej umowy z pracownikiem Państwo już nie podpisali. W dniu choroby pracownik miał krótszy niż 30-dniowy okres nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Zachorował w 30. dniu ubezpieczenia chorobowego. Z tego powodu pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego w trakcie zatrudnienia. Pracownik nie uzyskał prawa do świadczeń w trakcie trwania umowy o pracę, dlatego nie ma prawa do zasiłku również po rozwiązaniu umowy o pracę.

Gdyby pracownik zachorował już po rozwiązaniu umowy o pracę, to przysługiwałoby mu prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ miałby 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Umowa o pracę z pracownikiem została rozwiązana 30 listopada 2008 r. Po jednomiesięcznym okresie próbnym umowa nie została przedłużona na kolejny okres. 1 grudnia 2008 r. były pracownik dostarczył do ZUS zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 15 grudnia 2008 r. Jeżeli pracownik będzie nadal chorował łącznie przez co najmniej 30 dni, ZUS wypłaci mu zasiłek chorobowy za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Pracownik w chwili rozwiązania umowy o pracę miał równo 30 dni ubezpieczenia chorobowego. Spełnił też drugi z warunków - zachorował następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę (czyli zachorował w ciągu 14 dni od dnia ustania tytułu do ubezpieczenia). ZUS wypłaci byłemu pracownikowi zasiłek chorobowy w sytuacji, gdy łącznie będzie chorował nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni.

Pracownikowi również ZUS nie wypłaci zasiłku chorobowego za okres po rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik nie uzyskał prawa do zasiłku chorobowego w trakcie trwania ubezpieczenia - umowy o pracę, dlatego nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego również za okres po rozwiązaniu umowy o pracę.

Prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego przysługuje absolwentom szkół i szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych albo jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

Podstawa prawna:

• art. 4 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 pkt 1, art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK