| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenia społeczne studentów i uczniów (cz. 1)

Ubezpieczenia społeczne studentów i uczniów (cz. 1)

Każdy student do ukończenia 26 lat jest zwolniony z obowiązku ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania umowy zlecenia.

W okresie przerw w nauce, np. ferii zimowych itp., zakłady pracy często korzystają z możliwości zatrudniania uczniów i studentów. Z racji ponoszonych kosztów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym najkorzystniejsze dla pracodawcy jest zawarcie z uczniem lub studentem umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

Umowa zlecenia

W ramach umowy zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się dokonać określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Czynność prawna to działanie podjęte w celu wywołania pewnych skutków prawnych. Może to być zawarcie umowy czy też złożenie oferty. Zasadniczo natomiast w zakresie umowy zlecenia nie mieszczą się czynności o charakterze faktycznym, np. konsultacje czy udzielenie porady. To bowiem jest już dziełem.

Warto pamiętać, że przepisy o zleceniu stosuje się też do umów o świadczenie usług, np. o zarządzanie przedsiębiorstwem czy też do kontraktu menedżerskiego (jeżeli z jego unormowania nie wynika, że kontrakt należy traktować jak umowę o pracę).

Umowa zlecenia jest z reguły odpłatna. Jednak jeżeli strony tak postanowią, może być wykonana nieodpłatnie. Należy pamiętać, że Kodeks cywilny dopuszcza wprawdzie zawieranie nieodpłatnych umów zlecenia, z tym jednak zastrzeżeniem, że nieodpłatny charakter umowy musi wynikać z postanowień tej umowy. Nieodpłatne umowy zlecenia nie są podstawą do zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacania składek. Fakt dokonania zwrotów przejazdu pozostaje bez wpływu na sytuację tych osób w zakresie ubezpieczeń.

Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się je wykonać bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Przykład

Firma „ALFA” zleciła panu Kowalskiemu wyremontowanie swojego obiektu. Zlecenie nie określa, w jakich godzinach praca będzie wykonywana i pod czyim kierownictwem. Określa natomiast okres zawarcia umowy, np. trzy miesiące, oraz wynagrodzenie. Tak więc umowa ta nie nosi charakteru umowy o pracę ze względu na brak podporządkowania, wykonywania pracy w określonych godzinach itp. i jest umową odpłatną.

Umowa zlecenia powinna określać:

• rodzaj zawartej umowy, która powinna wynikać z nazwy i treści,

• datę rozpoczęcia i zakończenia wykonywanej umowy,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK