| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy firma powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby uprawnionej do renty

Czy firma powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby uprawnionej do renty

Zatrudniamy pracownicę, która jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Mąż pracownicy jest osobą bezrobotną i właśnie stracił prawo do zasiłku. Czy pracownica powinna zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego w naszej firmie, czy przy swojej rencie?

RADA

Nie ma znaczenia, z jakiego tytułu pracownica zgłosi męża do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Jeśli będzie go zgłaszała przy swoim ubezpieczeniu z tytułu zatrudnienia, to powinni Państwo sporządzić i przekazać zgłoszenie na druku ZUS ZCNA, a jeśli przy rencie - pracownica powinna złożyć w ZUS wypełniony druk ZUS Rp-13.

UZASADNIENIE

Osoby podlegające ubezpieczeniu zdrowotnemu mają obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie podlegają temu ubezpieczeniu z innego tytułu i nie mają prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji (art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6 oraz art. 5 pkt 3 lit. b ustawy zdrowotnej).

Członkiem rodziny, w rozumieniu ustawy zdrowotnej, jest:

• dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce przyjęte w ramach rodziny zastępczej - do ukończenia 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, a gdy posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku,

• małżonek,

• wstępny pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Każda z tych osób może zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny tylko przez jedną osobę i tylko z jednego tytułu.

PRZYKŁAD

Rodzice 2-letniego dziecka pracują na pełny etat. Ponadto matka dziecka dodatkowo pracuje na zlecenie, a ojciec ma prawo do renty rodzinnej po zmarłej matce. Każdy rodzic podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z dwóch tytułów, ale tylko jeden z nich powinien zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Ponadto zgłoszenie to powinno nastąpić tylko z jednego tytułu do ubezpieczeń tego rodzica.

Państwa pracownica powinna zatem zgłosić męża do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny albo z tytułu swojego zatrudnienia, albo z tytułu posiadanych uprawnień do renty.

Zgłoszenie członka rodziny osoby ubezpieczonej z tytułu zatrudnienia jest dokonywane na druku ZUS ZCNA. Zgłoszenie to powinna sporządzić i przekazać do ZUS Państwa firma.

Jeśli pracownica będzie chciała zgłosić męża do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu podlegania przez nią ubezpieczeniu zdrowotnemu jako rencisty, powinna złożyć w ZUS wypełniony druk ZUS Rp-13, podając we wniosku dane swoje i męża. Pracownica będzie musiała pamiętać, aby zgłosić w ZUS utratę uprawnień do podlegania przez męża ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny z chwilą nabycia przez niego innego tytułu do tego ubezpieczenia (np. z chwilą zatrudnienia, uzyskania prawa do emerytury bądź renty itd.).

Podstawa prawna:

• art. 3 ust. 2 pkt 5 i pkt 6, art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a i pkt 16, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• załącznik nr 2 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).

Joanna Kalinowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »