| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej wykonujący umowę zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym

Czy funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej wykonujący umowę zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym

Od 1 sierpnia br. chcemy zawrzeć umowę zlecenia z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. Czy z tytułu umowy zlecenia należy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

RADA

Funkcjonariusz Straży Pożarnej z umowy zlecenia obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Może przystąpić dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (zostanie wówczas objęty obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym, jeśli pracę będzie wykonywał w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę).

UZASADNIENIE

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej należą do grupy osób pozostających w stosunku służby. Jeżeli osoby te podejmują dodatkową działalność zarobkową (np. na podstawie umowy zlecenia), podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko ze stosunku służby. Z tytułu dodatkowej działalności mogą podlegać dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (art. 9 ust. 8 ustawy systemowej). Dodatkowa działalność zarobkowa, poza stosunkiem służby, jest objęta jedynie obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE!

Osoba pozostająca w stosunku służby, która wykonuje jednocześnie pracę na podstawie umowy zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z obu tytułów (art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Zatrudnionego funkcjonariusza powinni Państwo zgłosić tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA, chyba że postanowi on, że chce przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu wykonywania umowy zlecenia - wówczas może powstać konieczność zgłoszenia go do obowiązkowego ubezpieczenia wypadkowego. Obowiązek ubezpieczenia wypadkowego powstaje dla zleceniobiorcy wtedy, gdy podlega on ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (obowiązkowo lub dobrowolnie) i jednocześnie wykonuje zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Funkcjonariusz nie będzie miał natomiast możliwości przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego, bo mogą do niego przystąpić jedynie osoby objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (art. 11 ustawy systemowej). Zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego należy sporządzić na druku ZUS ZUA.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy stanowi przychód osiągnięty z tego tytułu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli wynagrodzenie zostało określone kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej, akordowej lub prowizyjnie. Jeśli wynagrodzenie zostanie określone w odmienny sposób, podstawę wymiaru składek stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia (art. 18 ust. 3 i 7 ustawy systemowej).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK