| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy zleceniobiorcę można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego

Czy zleceniobiorcę można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego

Zatrudniłem zleceniobiorcę, który z tytułu pracy w innej firmie na niepełny etat zarabia 1400 zł. Nie chciałbym ponosić kosztów składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, skoro z obowiązku tych ubezpieczeń zwalnia wysokość zarobków z umowy o pracę. Chciałbym jednak zgłosić tę osobę do ubezpieczenia wypadkowego, bo zlecenie będzie wykonywane na placu budowy prowadzonej przez moją firmę. Zleceniobiorca chce również podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można dokonać zgłoszenia tylko do tych ubezpieczeń?

RADA

Jeśli zleceniobiorca nie zostanie zgłoszony do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, nie można go będzie zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego. Zgłoszenie go do ubezpieczenia chorobowego nie będzie możliwe, nawet jeśli będzie podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

UZASADNIENIE

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, z którego podstawa wymiaru w przeliczeniu na okres miesiąca jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia, zwalania z obowiązku ubezpieczeń społecznych z równocześnie wykonywanej pracy na umowę zlecenia. W takiej sytuacji ze zlecenia opłacana jest jedynie obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne, ponieważ obowiązek zgłoszenia do tego ubezpieczenia oraz naliczanie i odprowadzanie składki na ubezpieczenie zdrowotne powstaje w przypadku każdego tytułu do ubezpieczeń społecznych, jaki posiada ubezpieczony.

Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, gdy:

• podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - obowiązkowo lub dobrowolnie,

• wykonuje zlecenie w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.

Oznacza to, że w przypadku gdy zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym - ani obowiązkowo, ani dobrowolnie - nie może zostać objęty ubezpieczeniem wypadkowym, nawet jeżeli wykonuje pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.

Zatrudniony przez Pana zleceniobiorca będzie zatem podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu pod warunkiem, że zostanie zgłoszony do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia chorobowego, do którego zleceniobiorca nie będzie mógł przystąpić, nawet jeśli zostanie objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Dla zleceniobiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i mogą do niego przystąpić wyłącznie wtedy, gdy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Podstawa prawna:

• art. 9 ust. 1a, art. 11 ust. 2, art. 12 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Izabela Lipińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »