| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy bez zgody pracownika można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego żonę i dziecko

Czy bez zgody pracownika można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jego żonę i dziecko

Pracownik naszego zakładu jest z żoną w nieformalnej separacji. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się w urzędzie pracy (nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych). Zwróciła się do nas z prośbą, abyśmy zgłosili ją i dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Urząd pracy odmówił zgłoszenia jej do ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ powinna być zgłoszona do ubezpieczenia jako członek rodziny naszego pracownika. Przygotowaliśmy zgłoszenie żony i dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA, ale pracownik odmawia podpisania zgłoszenia. Czy możemy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żonę i dziecko pracownika, mimo że pracownik nie wyraża na to zgody?

RADA

Bez zgody pracownika nie mogą Państwo zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków jego rodziny. Żona pracownika powinna złożyć wniosek do dyrektora oddziału NFZ o wydanie decyzji o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym siebie i dziecka jako członków rodziny pracownika.

UZASADNIENIE

Obowiązek zgłoszenia członków rodziny ma pracownik. W tym celu powinien przekazać pracodawcy dane członków swojej rodziny, a po naniesieniu danych na formularz zgłoszenia ZUS ZCNA - podpisać ten druk.

W sytuacji gdy mąż nie chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego żony, z którą pozostaje w nieformalnej separacji, ani dziecka, żona powinna złożyć wniosek do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym siebie i dziecka. Dyrektor ma obowiązek rozpatrzyć sprawę w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku i wydać stosowną decyzję. Od tej decyzji przysługuje zainteresowanej odwołanie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które może wnieść w terminie 7 dni od otrzymania decyzji.

Osoby objęte powszechnym - obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, mają obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie podlegają temu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. Za członka rodziny uważa się m.in. małżonka i dziecko (własne, małżonka lub dziecko przysposobione) do ukończenia przez nie 18 lat, a jeśli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, a w każdym wieku, jeśli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi. Członkami rodziny nie są małżonkowie pozostający w separacji - pod warunkiem, że separacja została orzeczona prawomocnym wyrokiem sądu. W przypadku pracownika Państwa zakładu, małżonkowie pozostają w separacji, ale jest to separacja nieformalna, która nie ma wpływu na obowiązek pracownika zgłoszenia żony i dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgłoszenie do ubezpieczenia członków rodziny jest obowiązkiem pracownika, a zakład pracy nie ponosi odpowiedzialności za brak dokonania zgłoszenia lub dokonanie nieprawidłowego zgłoszenia na podstawie nieprawdziwych danych podanych przez ubezpieczonego.

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 1 pkt 1, art. 13, art. 67 ust. 1 i ust. 3, art. 109 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK