| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Osoby podlegające zarówno obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak i dobrowolnie są zobowiązane zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

W sytuacji gdy ubezpieczony zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, to w przypadku ustania jego ubezpieczenia zbędne jest wypełnianie formularza służącego do wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Skoro ubezpieczenie tych osób uzależnione jest od posiadania ubezpieczenia przez osobę odprowadzającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne - to wspomniani członkowie rodziny przestają być ubezpieczeni automatycznie z dniem wyrejestrowania z ubezpieczenia osoby, która zgłosiła ich do ubezpieczenia zdrowotnego.

Po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego ustaje prawo do świadczeń zdrowotnych z ubezpieczenia zdrowotnego osoby objętej obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, jak też członków jej rodziny. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa natomiast z dniem ustania stosunku pracy (w przypadku pracowników), z dniem zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności (w przypadku osoby prowadzącej taką działalność) czy z dniem utraty prawa do renty (w przypadku osoby pobierającej rentę).

Z kolei osoba ubezpieczająca się w Narodowym Funduszu Zdrowia dobrowolnie przestaje być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym z dniem rozwiązania umowy dobrowolnego ubezpieczenia lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego tej osoby oraz zgłoszonych do funduszu członków jej rodziny wygasa po upływie 30 dni od dnia ustania dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z ww. przyczyn.

Andrzej Sidorko

radca prawny

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK