| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 3)

Osoby podlegające zarówno obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak i dobrowolnie są zobowiązane zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

W sytuacji gdy ubezpieczony zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, to w przypadku ustania jego ubezpieczenia zbędne jest wypełnianie formularza służącego do wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Skoro ubezpieczenie tych osób uzależnione jest od posiadania ubezpieczenia przez osobę odprowadzającą składkę na ubezpieczenie zdrowotne - to wspomniani członkowie rodziny przestają być ubezpieczeni automatycznie z dniem wyrejestrowania z ubezpieczenia osoby, która zgłosiła ich do ubezpieczenia zdrowotnego.

Po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego ustaje prawo do świadczeń zdrowotnych z ubezpieczenia zdrowotnego osoby objętej obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, jak też członków jej rodziny. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa natomiast z dniem ustania stosunku pracy (w przypadku pracowników), z dniem zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności (w przypadku osoby prowadzącej taką działalność) czy z dniem utraty prawa do renty (w przypadku osoby pobierającej rentę).

Z kolei osoba ubezpieczająca się w Narodowym Funduszu Zdrowia dobrowolnie przestaje być objęta ubezpieczeniem zdrowotnym z dniem rozwiązania umowy dobrowolnego ubezpieczenia lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego tej osoby oraz zgłoszonych do funduszu członków jej rodziny wygasa po upływie 30 dni od dnia ustania dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z ww. przyczyn.

Andrzej Sidorko

radca prawny

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK