| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym przez cały listopad 2009 r., przez część miesiąca (tj. od 5 do 15) wykonywała umowę zlecenia. Ustalając podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby za listopad płatnik powinien wykazać w raporcie pełną kwotę świadczenia pielęgnacyjnego.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2007 r. wynosi 9% podstawy wymiaru i powinna być zaokrąglana według takich samych zasad, jakie obowiązują w odniesieniu do składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tj. do pełnych groszy w górę, jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, bądź w dół, jeżeli jest niższa od 0,50 grosza).

Składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być wykazana w imiennym raporcie ZUS RCA w polu 10 blok III.B, IV.B... lub ZUS RZA w polu 03 blok III.B, IV.B...

Osoba przebywała na urlopie wychowawczym przez cały listopad 2009 r. Z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być wyliczona następująco:
520 zł x 9% = 46 zł 80 gr.

Następnie składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazane w raportach imiennych osób przebywających na urlopach wychowawczych, podlegających z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu, należy zsumować i wykazywać w polu 03 blok VII deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Składka na ubezpieczenia zdrowotne, a zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z art. 67 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.z 2008r. nr 164, poz. 1027 z późn.zm.) w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego nie wygasa prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.

Załącznik 2 do niniejszego poradnika stanowi wzór oświadczenia do wykorzystania przez płatników składek w celu prawidłowego ustalenia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby przebywającej na urlopie wychowawczym.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »