| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Ubezpieczenie zdrowotne na urlopie wychowawczym

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie posiadają żadnego innego tytułu do tego ubezpieczenia. Jaka jest podstawa wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Zgłoszenie osoby przebywającej na urlopie wychowawczym do ubezpieczenia zdrowotnego

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, która przez cały okres rozliczeniowy posiada inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, wymieniony w art. 66 ust. 1 ustawy, nie powinna być zgłaszana do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Płatnik składek w raportach imiennych nie powinien więc wykazywać składek na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby.
Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, nieposiadająca innych tytułów (oprócz urlopu wychowawczego) rodzących obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, powinna być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego. Płatnik w raportach imiennych powinien wykazywać składki na ubezpieczenie zdrowotne tej osoby.

Opłacanie składki finansowanej z budżetu państwa

Zgodnie z art. 82 ust. 6 ustawy, w przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o których mowa w art. 66 ust. 1, składka finansowana z budżetu państwa opłacana jest tylko wtedy, gdy nie ma innej podstawy do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego. W takim przypadku ubezpieczony ma obowiązek poinformować płatnika składek o opłacaniu składek z innego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

Zgodnie natomiast z art. 82 ust. 7 ustawy, w przypadku zbiegu tytułów do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, o których mowa w art. 66 ust. 1, gdy w ramach każdego z tych tytułów składka finansowana jest z budżetu państwa, składka jest opłacana wyłącznie z tytułu, który powstał najwcześniej. Jeżeli tytuły powstały równocześnie, składka jest opłacana z pierwszego zgłoszonego tytułu do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym.

Czy składkę zdrowotną należy obniżać do wysokości zaliczki za miesiąc, w którym pracownik dostał świadczenie urlopowe

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym, pobierająca zasiłek wychowawczy, która w trakcie tego urlopu, zawarła umowę zlecenia na czas nieokreślony:

  • do 26 września 2001 r. z tytułu pobierania zasiłku wychowawczego podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu, opłacana była też składka na to ubezpieczenie od przychodu z umowy zlecenia.
  • od 27 września 2001 r. nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, ponieważ miała inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (umowę zlecenia). Powinna być opłacana składka na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu z umowy zlecenia.
  • od 1 kwietnia 2003 r. osoba nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu urlopu wychowawczego, gdyż ma inny obowiązkowy tytuł, składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z tytułu umowy zlecenia -
  • od 1 maja 2004 r. nie podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, gdyż miała inny tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »