| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego

Pracownik zwrócił się do nas o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego swojej matki. Nie jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli powinniśmy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matkę pracownika, to na podstawie jakich dokumentów?

Jeśli adres członka rodziny zgłaszanego do ubezpieczenia jest inny niż adres ubezpieczonego, powinien być wykazany w formularzu zgłoszeniowym. Oczywiście, w przypadku wstępnego prowadzącego z ubezpieczonym wspólne gospodarstwo domowe, adres powinien być ten sam, dlatego nie musi być wypełniony blok IVB formularza ZUS ZCNA z adresem członka rodziny.

Pracodawca może odebrać od pracownika oświadczenie, że matka pozostaje z nim we wspólnym gospodarstwie domowym i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Mimo że żaden przepis ustawy nie nakłada na pracownika obowiązku złożenia u pracodawcy takiego oświadczenia, będzie to dla Państwa dokument potwierdzający prawidłowe zgłoszenie do ubezpieczenia matki pracownika, np. przy kontroli ZUS.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - ZUS i Płace

Dodatkowo, pracownik przed wysłaniem do ZUS ma obowiązek sprawdzić, czy wszystkie dane w formularzu zgłoszeniowym są prawidłowe. Potwierdza to w bloku VII formularza ZUS ZCNA składając oświadczenie:

@RY1@i65/2009/007/i65.2009.007.000.0064.001.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 i ust. 2, art. 67 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • załącznik nr 2 oraz załącznik nr 17 do rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »