| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy płatnik może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego studenta zleceniobiorcę, który nie ukończył 26 lat

Czy płatnik może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego studenta zleceniobiorcę, który nie ukończył 26 lat

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta, który nie ukończył 26 lat. Z umowy zlecenia nie został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszała go matka w swoim zakładzie pracy, ale obecnie matka nie pracuje. Czy wobec tego powinniśmy za zleceniobiorcę opłacać składkę zdrowotną i zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy matka, będąca osobą bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może zgłosić dziecko - studenta do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, którzy nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu. Z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego przez szkołę wyższą zwalnia studentów i uczestników studiów doktoranckich status członka rodziny osoby ubezpieczonej.

Jeżeli student może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, to nie podlega temu ubezpieczeniu jako student.

Gdy student nie może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, to obowiązkowo podlega temu ubezpieczeniu jako student. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego studentów powstaje z dniem rozpoczęcia studiów i złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, a wygasa z dniem ukończenia szkoły wyższej albo skreślenia z listy studentów.

WAŻNE!

Studenta i uczestnika studiów doktoranckich zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego uczelnia.

Fakt osiągania przychodu z wykonywania umowy zlecenia nie jest w tym przypadku istotny, ponieważ nie daje tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego.

Studentem jest osoba kształcąca się na studiach pierwszego lub drugiego stopnia albo na jednolitych studiach magisterskich. Studia pierwszego stopnia są to studia licencjackie lub inżynierskie, kończące się uzyskaniem tytułu licencjata albo inżyniera. Przez studia drugiego stopnia rozumie się studia magisterskie, kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego. Jednolite studia magisterskie są to studia magisterskie kończące się uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego, na które są przyjmowani kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości.

Datą ukończenia studiów jest data złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego. W przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii jest to data złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja - data zaliczenia przez studenta ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.

Jednak dla osób, które podlegały obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej nie wygasa z dniem wygaśnięcia obowiązku tego ubezpieczenia.

WAŻNE!

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę średnią lub wyższą, wygasa po upływie 4 miesięcy od zakończenia nauki lub skreślenia z listy uczniów lub studentów.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 167 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365),
  • art. 66. ust.1 pkt 20 i ust. 2, art. 67 ust. 3 i ust. 5, art. 73 pkt 4, art. 240 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »