| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Przed końcem roku warto zaktualizować zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

Przed końcem roku warto zaktualizować zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

Od 1 stycznia 2013 r. pacjentów czekają rewolucyjne zmiany dotyczące zasad potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Aby uzyskać bezpłatne świadczenie w publicznej placówce zdrowia, wystarczy dowód tożsamości pacjenta i jego numer PESEL. Płatnicy powinni przypomnieć swoim ubezpieczonym o konieczności zaktualizowania danych, na podstawie których są oni objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Przypominają o tym zarówno ZUS, jak i NFZ.

  • swoje imię i nazwisko i adres zamieszkania,
  • podstawę prawną do świadczeń (np. zawartą umowę o pracę, umowę zlecenia, własną działalność pozarolniczą, emeryturę i in.),
  • numer PESEL,
  • rodzaj dokumentu tożsamości, który został przedstawiony w placówce zdrowia.

PRZYKŁAD

Agnieszka M. korzysta z doraźnej pomocy lekarskiej w czasie niedzielnego dyżuru w przychodni. Jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez swojego pracodawcę, ale w wyniku awarii systemu komputerowego potwierdzenie jej ubezpieczenia jest niemożliwe. Agnieszka M. nie ma również ze sobą dowodu ubezpieczenia (np. formularza ZUS RMUA, za pomocą którego najczęściej potwierdza się prawo do świadczeń pracowników) – zabrała z domu tylko dowód osobisty.

Agnieszka M. skorzysta z bezpłatnej opieki medycznej i nie będzie zobowiązana do okazania dowodu ubezpieczenia zdrowotnego w późniejszym terminie. Aby uzyskać bezpłatne świadczenie, wystarczy okazanie dowodu tożsamości oraz złożenie pisemnego oświadczenia ubezpieczonej o posiadaniu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Prawdziwość danych zawartych w oświadczeniu NFZ będzie weryfikował we własnym zakresie.

Aktualizacja danych w systemie NFZ

Elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń odbywać się będzie w ramach systemu eWUŚ, czyli elektronicznego systemu weryfikacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych. System ten powiązany jest z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych, prowadzonym przez NFZ – dane do tego wykazu przekazywane są m.in. przez ZUS, za pośrednictwem którego osoby podlegające ubezpieczeniom zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego siebie i uprawnionych członków swoich rodzin. Aktualne dane w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych zapewnią bezproblemowe potwierdzenie prawa do świadczeń, dlatego zarówno NFZ, jak i ZUS przypominają o konieczności bieżącej weryfikacji, a także o zaktualizowaniu tych danych, które już zawarte są w systemie.

Ubezpieczeni powinni sprawdzić, czy przekazali swojemu płatnikowi składek informacje o sobie, a także o uprawnionych członkach rodziny, niezbędne do złożenia prawidłowych zgłoszeń i wyrejestrowań z ubezpieczenia zdrowotnego. Płatnicy powinni natomiast przeprowadzić aktualizację danych i zwrócić szczególnie baczną uwagę na sytuacje, gdy członek rodziny osoby ubezpieczonej:

  • uzyskał własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. po podjęciu zatrudnienia, rejestracji jako osoba bezrobotna, rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej itp.),
  • ukończył kształcenie – w przypadku pełnoletniego dziecka osoby ubezpieczonej,
  • ukończył 26 lat, nawet jeśli nadal się kształci (chyba że posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub innym traktowanym na równi).

PRZYKŁAD

Studentka (24 lata) 3. roku studiów zaocznych była w 2012 r. zatrudniona na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu. W grudniu 2012 r. została z nią rozwiązana umowa o pracę i płatnik wyrejestrował ją ze wszystkich ubezpieczeń (również z ubezpieczenia zdrowotnego). W tej sytuacji rodzice studentki (matka lub ojciec), posiadający własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, powinni zgłosić córkę do tego ubezpieczenia jako członka rodziny. Żadne z nich nie dopełniło jednak tego obowiązku. Gdy studentka w 2013 r. będzie chciała skorzystać ze świadczeń publicznej służby zdrowia, potwierdzenie jej prawa do świadczeń drogą elektroniczną nie powiedzie się. Od rozwiązania umowy o pracę nie figuruje ona bowiem w wykazie ubezpieczonych – były pracodawca wyrejestrował ją z ubezpieczenia zdrowotnego, a rodzice nie dopełnili obowiązku zgłoszenia córki. W celu uniknięcia takich sytuacji każda osoba ubezpieczona powinna do końca roku upewnić się, że jest prawidłowo zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego i że zgłoszeni są wszyscy uprawnieni członkowie rodziny.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK