| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Kontrola czasowej niezdolności do pracy przez ZUS

Kontrola czasowej niezdolności do pracy przez ZUS

Pracodawca ma prawo wystąpić do ZUS o zbadanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeżeli uważa, że pracownik nadużywa zwolnienia lekarskiego. Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wykonują lekarze orzecznicy ZUS.

Cofnięcie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń

Do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny – ZUS upoważnia lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera. Ma to miejsce po złożeniu przez niego pisemnego oświadczenia, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. ZUS nie upoważnia do wystawiania zaświadczeń lekarskich, lekarzy i lekarzy dentystów w okresie odbywania stażu podyplomowego. W pewnych sytuacjach ZUS może również cofnąć upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich może zostać cofnięte:

  • na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, gdy zaświadczenie lekarskie zostało wystawione bez przeprowadzenia bezpośredniego badania ubezpieczonego lub bez udokumentowania rozpoznania stanowiącego podstawę orzeczonej czasowej niezdolności do pracy;
  • na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w przypadku powtarzającego się naruszania zasad określonych w art. 57 i 58 ustawy, zgodnie z którymi wystawiający zaświadczenie lekarskie jest zobowiązany do:

– podawania informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłku chorobowego lub jego wysokość przy zastosowaniu określonych kodów literowych,

– wystawiania zaświadczenia lekarskiego z dwiema kopiami,

– przekazania oryginału zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od dnia wystawienia zaświadczenia, bezpośrednio do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

– przekazania pierwszej kopii zaświadczenia lekarskiego ubezpieczonemu,

– przechowywania drugiej kopii zaświadczenia lekarskiego przez okres trzech lat,

– właściwego wpisywania kodów literowych oraz numerów statystycznych chorób ustalonych według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych na oryginale i drugiej kopii zaświadczenia.

Przykład

Anna O. dostarczyła pracodawcy kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 10 do 21 września 2012 r. Pracodawca uznał, że Anna O. jest zdrowa i nadużywa zwolnienia lekarskiego. Nie mógł jednak podważyć zasadności wystawionego zwolnienia lekarskiego. W tym celu wystąpił z wnioskiem do ZUS o zbadanie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. 17 września 2012 r. lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania Anny O. orzekł, że odzyskała ona zdolność do pracy i powinna wrócić do swoich obowiązków od 18 września 2012 r. Od 17 września 2012 r. zwolnienie lekarskie wydane przez lekarza leczącego traci ważność.

Podstawa prawna:

  • art. 54 ust. 1–2, art. 57 i 58, art. 59 ust. 1–12, art. 60 ust. 1 i 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77 poz. 512 ze zm.).

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK