| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Czy osoba pobierająca świadczenie pielęgnacyjne może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik naszej firmy chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny swoją żonę, która pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Czy zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego tej osoby jako członka rodziny będzie prawidłowe?

Posiadanie statusu członka rodziny w pewnych sytuacjach ma pierwszeństwo przed innymi tytułami do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przypadki, w których status członka rodziny osoby ubezpieczonej zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego osoby posiadającej własny tytuł do ubezpieczeń, zostały wskazane w art. 66 ust. 2 ustawy zdrowotnej. Będzie tak m.in. w przypadku osoby pobierającej świadczenie pielęgnacyjne. Osoba taka nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu otrzymywania tego świadczenia, jeżeli jednocześnie posiada status członka rodziny osoby ubezpieczonej. Powinna zatem zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny. Nie dotyczy to sytuacji, w której wobec małżonków prawomocnym wyrokiem sądu została orzeczona separacja (art. 66 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Barbara K. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Jej mąż Jacek K. zrezygnował z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem i z tego tytułu otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne. Barbara K. powinna zgłosić swojego męża do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Zgłoszenia powinna dokonać u swojego pracodawcy, a pracodawca, jako płatnik składek, zgłasza do ZUS wskazaną przez pracownicę osobę na druku ZUS ZCNA.

PRZYKŁAD

Mirosław W. podlega ubezpieczeniom ze stosunku pracy. Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosił także swoją żonę Annę W., która pobiera świadczenie pielęgnacyjne. Małżonkowie od 2 lat pozostają w separacji (wyrok sądu w tej sprawie uprawomocni się 21 sierpnia 2012 r.). Od tego dnia Anna W. powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż od uprawomocnienia się wyroku nie może być już zgłaszana do tego ubezpieczenia przez swojego męża. Za wyrejestrowanie Anny W. z ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu bycia członkiem rodziny odpowiada pracodawca Mirosława W.

Podstawa prawna:

  • art. 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, ze zm.),
  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 28, art. 66 ust. 2 i ust. 3, art. 67 ust. 3, art. 73 pkt 10, art. 75 ust. 11 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »