| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne dzieci pracowników - obowiązek wyrejestrowania

Ubezpieczenie zdrowotne dzieci pracowników - obowiązek wyrejestrowania

Za zgłoszenie prawidłowych danych do ZUS dotyczących podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu przez członków rodzin pracowników zawsze odpowiada płatnik składek. Dziecko zgłoszone do ubezpieczeń przez pracownika powinno zostać wyrejestrowane od dnia następującego po dniu, w którym ukończył studia wyższe.

PRZYKŁAD

Pracownik zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego dwoje swoich dzieci, które studiują w systemie studiów niestacjonarnych. Córka pracownika (24 lata) 30 maja ukończyła studia (obroniła pracę licencjacką) i po okresie około miesiąca poszukiwania pracy podjęła etatowe zatrudnienie od 1 lipca br. Syn pracownika (25 lat) jest nadal studentem (5. rok studiów), ale od września planuje przystąpić do spółki partnerskiej, z którego to tytułu będzie objęty zarówno obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, jak i ubezpieczenia zdrowotnego. Pracodawca ma obowiązek wyrejestrowania dzieci pracownika na formularzach ZUS ZCNA wskazując jako datę wyrejestrowania:

  • 31 maja – w przypadku córki pracownika,
  • 1 września – w przypadku syna pracownika (oczywiście, jeśli faktycznie przystąpi on do spółki, a tym samym uzyska własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, mający pierwszeństwo zarówno przed ubezpieczeniem jako studenta, jak i jako członka rodziny).

Jeżeli dziecko pracownika zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny przestaje spełniać warunki do podlegania temu ubezpieczeniu (np. kończy 26 lat – starszych studentów do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza uczelnia albo przerywa naukę) lub uzyskuje inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (np. podejmuje pracę), wówczas płatnik składek ma obowiązek wyrejestrowania takiej osoby z ubezpieczenia zdrowotnego. Musi dokonać wyrejestrowania na druku ZUS ZCNA w terminie 7 dni, licząc od dnia ustania uprawnień do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Płatnicy muszą wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego dzieci pracowników, które ukończyły studia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK