| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Osoba, która w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wykonuje dwa rodzaje działalności – działalność gospodarczą oraz zawodową (tzw. wolny zawód), musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. Na podstawie przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym działalność gospodarcza i działalność w ramach wolnego zawodu stanowią bowiem dwa odrębne tytuły do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą, które spełniają warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Wyjątek stanowią osoby, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej).

Składka zdrowotna od każdego rodzaju działalności

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność ma obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli taka osoba uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego z nich (art. 82 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Za odrębne rodzaje działalności przepisy uznają działalność wykonywaną w formie spółki cywilnej, partnerskiej, jawnej, komandytowej, jednoosobowej sp. z o.o. (każda ze spółek jest osobnym rodzajem działalności), a także wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej, wykonywanie wolnego zawodu oraz każdy inny rodzaj działalności gospodarczej niewymieniony wcześniej (art. 82 ust. 5 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Jadwiga Z. jest wspólnikiem w spółce komandytowej i prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu zarówno z tytułu bycia wspólnikiem w spółce komandytowej, jak i z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej. Zobowiązana jest do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne:

  • z tytułu bycia wspólnikiem w spółce komandytowej,
  • z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej.

W przypadku gdy prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, tj. spółki cywilnej, jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej – składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca odrębnie od każdej prowadzonej spółki (art. 82 ust. 4 ustawy zdrowotnej).

PRZYKŁAD

Mariusz W. jest wspólnikiem w dwóch jednoosobowych spółkach z o.o. Jest zobowiązany do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne, tj. z tytułu bycia wspólnikiem w pierwszej jednoosobowej spółce z o.o. oraz z tytułu bycia wspólnikiem w drugiej jednoosobowej spółce z o.o.

Składka zdrowotna przedsiębiorców

Najbardziej skomplikowana sytuacja występuje w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Liczba opłacanych składek zdrowotnych zależy od formy i rodzaju prowadzonej działalności.

PRZYKŁAD

Zofia D. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności. Działalność tę prowadzi na własny rachunek oraz w ramach spółki cywilnej. Jest zatem zobowiązana do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne, tj. zarówno z prowadzenia działalności na własny rachunek, jak również ze spółki cywilnej.

Jeśli jednak prowadzone są różne rodzaje działalności, ale wyłącznie w formie działalności gospodarczej, to zasadniczo powinna być opłacana tylko jedna składka.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK