| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Osoba, która w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wykonuje dwa rodzaje działalności – działalność gospodarczą oraz zawodową (tzw. wolny zawód), musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. Na podstawie przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym działalność gospodarcza i działalność w ramach wolnego zawodu stanowią bowiem dwa odrębne tytuły do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (art. 81 ust. 2 ustawy zdrowotnej). Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. W 2012 r. najniższa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność wynosi 2828,31 zł. Od 1 stycznia 2007 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru.

Ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą, po podjęciu kolejnej działalności – np. działalności zawodowej – nie ma obowiązku złożenia kolejnego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku gdy dana osoba prowadzi działalność pozarolniczą jednoosobowo, podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne wykazuje w składanej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Natomiast w sytuacji, gdy przedsiębiorca przy prowadzeniu pozarolniczej działalności zatrudnia pracowników lub inne osoby, za które jest zobowiązany opłacać i rozliczać składki, wówczas przekazuje za siebie imienny raport miesięczny ZUS RCA (lub ZUS RZA), w którym wykazuje należną składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości.

PRZYKŁAD

Zofia D., prowadząca usługową działalność gospodarczą oraz wykonująca wolny zawód (położna), jest zobowiązana do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne. W deklaracji ZUS DRA za czerwiec 2012 r. w bloku X („Deklaracja dochodu”), w polu 04 dotyczącym podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne powinna wpisać kwotę 5656,62 zł (co wynika z wyliczenia: 2828,31 zł x 2) i od tej podstawy naliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 82 ust. 1, ust. 2 i ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK