| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Ile składek na ubezpieczenie zdrowotne płaci osoba prowadząca kilka rodzajów działalności pozarolniczej

Osoba, która w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wykonuje dwa rodzaje działalności – działalność gospodarczą oraz zawodową (tzw. wolny zawód), musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne w podwójnej wysokości. Na podstawie przepisów o ubezpieczeniu zdrowotnym działalność gospodarcza i działalność w ramach wolnego zawodu stanowią bowiem dwa odrębne tytuły do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

PRZYKŁAD

Konrad P. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie produkcji mebli i usług tapicerskich. W ramach tego wpisu prowadzi firmę produkującą meble DREWNOLUX oraz zakład tapicerski LUDWIK. Z uwagi na fakt, iż uzyskuje przychody tylko z jednego rodzaju działalności, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej, jest zobowiązany do opłacania jednej składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W szczególnej sytuacji znajdują się osoby wykonujące wolny zawód, które od 21 sierpnia 2004 r. były zobowiązane do dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (art. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, Dz.U. Nr 173, poz. 1808). Tym samym działalność zawodowa stała się jednym z rodzajów działalności gospodarczej. Wyjątkowe uregulowania w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego dotyczą osób, które w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzą działalność gospodarczą (np. handlową czy produkcyjną) oraz wykonują wolny zawód (np. prawnika lub lekarza). Mimo że zarówno jedna, jak i druga działalność są działalnością gospodarczą, w dodatku realizowaną na podstawie jednego wpisu w organie ewidencyjnym, składka zdrowotna musi zostać opłacona od każdego z jej rodzajów.

PRZYKŁAD

Marcin G. prowadzi działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji – zajmuje się działalnością handlową, a także wykonuje wolny zawód jako lekarz dentysta. Ze względu na fakt, że ustawa zdrowotna wyodrębnia wykonywanie wolnego zawodu jako osobny tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, Marcin G. opłaca pojedyncze składki na ubezpieczenia społeczne, ale podwójną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Taką wykładnię potwierdza Ministerstwo Zdrowia. Zgodnie ze stanowiskiem z 21 stycznia 2005 r. (znak: MZ-UZ-P-71–263–1-AK/05), odrębną podstawę do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi wykonywanie wolnego zawodu w ramach prowadzonej działalności oraz prowadzenie innej działalności niż wolny zawód. Oznacza to, że osoba posiadająca jeden wpis do ewidencji, z którego wynika, że jednocześnie wykonuje wolny zawód i prowadzi działalność gospodarczą w innym zakresie, jest zobowiązana do zapłacenia dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Stanowisko takie potwierdził również ZUS w piśmie z 14 maja 2012 r. w odpowiedzi na pytanie redakcji.

Wyjaśnienia ZUS z 14 maja 2012 r. w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego przedstawicieli tzw. wolnych zawodów

Jeżeli ubezpieczony prowadzący działalność pozarolniczą uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności (art. 82 ust. 3 i ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

(...) W związku z powyższym odrębną podstawę do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi wykonywanie wolnego zawodu w ramach prowadzonej działalności oraz prowadzenie innej działalności, np. działalności gospodarczej. W konsekwencji osoba, która posiada jeden wpis do ewidencji, z którego wynika, że jednocześnie wykonuje ona wolny zawód i w innym zakresie prowadzi działalność gospodarczą, jest zobowiązana wykazywać w dokumentach rozliczeniowych podwójną podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, i opłacać dwie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Radosław Milczarski

Biuro Prasowe

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK