| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. W 2011 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla takiej osoby stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2704,31 zł.

Więcej niż jedną składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacają również osoby prowadzące kilka rodzajów pozarolniczej działalności. Jeżeli ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność uzyskuje przychody z więcej niż jednego rodzaju działalności, składka na ubezpieczenie zdrowotne jest opłacana odrębnie od każdego rodzaju działalności.

Rodzajami działalności są:

  • działalność gospodarcza prowadzona w formie: spółki cywilnej, jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej,
  • wykonywanie działalności twórczej lub artystycznej przez twórcę lub artystę,
  • wykonywanie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • wykonywanie wolnego zawodu, z którego przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • inna niż określona wyżej pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

Przykład

Monika C. prowadzi pozarolniczą działalność jako wspólnik spółki cywilnej i jednocześnie jest wspólnikiem spółki jawnej. Ponieważ uzyskuje ona przychody z dwóch rodzajów działalności, zobowiązana jest do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne: z tytułu uczestnictwa w spółce cywilnej oraz jako wspólnik spółki jawnej.

Należy pamiętać o tym, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która uzyskuje przychody z więcej niż jednej spółki w ramach tego samego rodzaju działalności, składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca odrębnie od każdej spółki.

Przykład

Od marca 2011 r. Marek W. jest jedynym wspólnikiem w dwóch jednoosobowych spółkach z o.o. Jest on zobowiązany do opłacania dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż uzyskuje przychody z dwóch spółek tego samego rodzaju.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru oraz jest miesięczna i niepodzielna. Nie podlega zatem proporcjonalnemu pomniejszeniu do liczby dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w danym miesiącu kalendarzowym.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne nie pomniejsza się proporcjonalnie za okresy pobierania zasiłków przyznanych na podstawie przepisów ustawy zasiłkowej. Tym samym osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która przez cały miesiąc lub jego część przebywała na zasiłku chorobowym, ma obowiązek opłacić składkę zdrowotną za ten okres w pełnej wysokości.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK