| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy naliczać składkę zdrowotną od dodatku stażowego wypłaconego za czas choroby

Czy naliczać składkę zdrowotną od dodatku stażowego wypłaconego za czas choroby

Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim od 3 do 21 lipca 2010 r. Za ten okres wypłacimy mu wynagrodzenie chorobowe. Pod koniec lipca br. otrzyma wynagrodzenie za pracę przez część lipca oraz dodatek stażowy w pełnej wysokości. Zgodnie ze zmienionym od 1 stycznia 2010 r. regulaminem pracy dodatek ten nie jest zmniejszany za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wiem, że część dodatku stażowego za czas choroby będzie zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne. Czy jednak należy naliczyć od niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne, skoro wypłacimy go za czas, kiedy pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe, od którego opłacana jest składka zdrowotna?

WAŻNE!

Składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nie podlega tylko ta część dodatku stażowego, która przysługuje za okres pobierania świadczeń za czas niezdolności do pracy.

Opierając się na podanym w pytaniu przykładzie można wskazać sposób wyliczania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za lipiec br.

PRZYKŁAD

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 3 do 21 lipca 2010 r. i za ten okres otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Przez pozostałą część miesiąca świadczył pracę. Pod koniec lipca br. otrzyma wynagrodzenie za pracę przez część lipca oraz dodatek stażowy w pełnej wysokości. Pracownik otrzymuje dodatek stażowy w wysokości 300 zł miesięcznie, a jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 2000 zł. Złożył pracodawcy PIT-2 upoważniający do stosowania kwoty zmniejszającej podatek i ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów. Za lipiec br. pracownik otrzyma wynagrodzenie obliczone w następujący sposób:

Podstawa prawna

  • § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1, ust. 5 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.),
  • art. 27 ust. 1, art. 27b ust. 1 i ust. 2, art. 32 ust. 1 pkt 1, ust. 1a pkt 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »