| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu

Czy członek rady nadzorczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu

W spółce z o.o., w której pracuję, na podstawie uchwały wspólników 1 marca 2010 r. została powołana czteroosobowa rada nadzorcza. Członkom rady przyznano miesięczne wynagrodzenie w wysokości 600 zł. Dwóch członków rady wchodzi jednocześnie w skład komisji rewizyjnej. Czy członków rady nadzorczej należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego? Jeśli tak, od jakiej podstawy należy opłacać składki?

Do ubezpieczenia zdrowotnego powinni Państwo zgłosić tych członków rady nadzorczej, którzy mieszkają w Polsce. Podstawą wymiaru składki na to ubezpieczenie będzie kwota wynagrodzenia, jaką otrzymają w danym miesiącu za udział w posiedzeniach rady nadzorczej. Dodatkowa funkcja członków komisji rewizyjnej pełniona przez dwóch członków rady nadzorczej, nie ma znaczenia.

ZMIANY DOTYCZĄCE PODLEGANIA UBEZPIECZENIU ZDROWOTNEMU OD 2015 ROKU >>>

UZASADNIENIE

Powołanie w skład rady nadzorczej nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Natomiast to, czy członek rady nadzorczej podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, zależy od jego miejsca zamieszkania. Ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega członek rady nadzorczej, który mieszka na obszarze Polski (art. 66 ust. 1 pkt 35 ustawy zdrowotnej). Gdy osoba powołana w skład rady nadzorczej mieszka poza Polską (np. w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej), nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Członek rady nadzorczej nie podlega ubezpieczeniom społecznym – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje członków rady nadzorczej, którzy pełnią swoje obowiązki w spółkach prawa handlowego (np. w spółce z o.o., spółce akcyjnej), spółdzielniach, przedsiębiorstwach państwowych oraz innych podmiotach, w których taki organ został powołany. Obowiązek ubezpieczenia nie dotyczy natomiast członków innych organów o podobnych kompetencjach, np. członków komisji rewizyjnej w spółce z o.o.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Członek rady nadzorczej, który mieszka na terenie Polski, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia tej funkcji do dnia zaprzestania jej pełnienia (art. 73 pkt 17 ustawy zdrowotnej).

Podmiot, w którym działa rada nadzorcza, zgłasza taką osobę do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 22 40 xx, w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. Następnie oblicza, pobiera i odprowadza składkę zdrowotną (art. 85 ust. 16 ustawy zdrowotnej).

Podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej jest przychód osiągnięty z tytułu pełnionej funkcji w rozumieniu przepisów podatkowych (art. 81 ust. 8 pkt 12 ustawy zdrowotnej). Przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości pieniężne otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 13 pkt 7 updof). W przypadku osób wchodzących w skład rady nadzorczej Państwa spółki, jest to kwota miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego w danym miesiącu za udział w posiedzeniach rady, tj. 600 zł. W przyszłości mogą to być również inne przychody, związane np. z podróżą służbową (diety, koszty dojazdu, zakwaterowania).

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »