| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Czy pracownik powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego współmałżonka

Czy pracownik powinien zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego współmałżonka

Pracownik zwrócił się do działu kadr o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Żona pracownika straciła pracę i zarejestrowała się jako bezrobotna. Czy w takiej sytuacji mąż może zgłosić żonę do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny?

Pracownik nie może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnej żony. Do ubezpieczenia zdrowotnego powinien ją zgłosić urząd pracy z tytułu posiadania statusu osoby bezrobotnej.

UZASADNIENIE

Osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym mają obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie podlegają temu ubezpieczeniu z innego tytułu i nie są uprawnieni do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji. Do celów ubezpieczenia zdrowotnego za członka rodziny uważa się:

  • dziecko: własne, drugiego małżonka, przysposobione, obce, dla którego ustanowiono opiekę lub w ramach rodziny zastępczej – do ukończenia przez nie 18 lat, a jeśli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, jeżeli natomiast posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonka,
  • wstępnych, którzy pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (rodziców, dziadków, pradziadków).

Zgłoszenia członka rodziny dokonuje pracownik za pośrednictwem swojego pracodawcy. Zgłoszenie jest dokonywane na formularzu ZUS ZCNA.

Zdarza się, że członek rodziny ma własny tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym (np. jest studentem), jednak należy go zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Do końca 2008 r. status członka rodziny zwalniał z obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego również osoby zarejestrowane z urzędzie pracy jako bezrobotne – zarówno z prawem do zasiłku, jak i bez tego prawa. Jednak od 1 stycznia 2009 r. takie osoby ma obowiązek zgłaszać do ubezpieczenia zdrowotnego urząd pracy, nawet jeśli posiadają one status członka rodziny. Jedynie osoby bezrobotne, które nie zarejestrowały się jako bezrobotne, mogą zostać zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny osoby ubezpieczonej.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2009 r. osoby posiadające status członka rodziny, które zarejestrowały się w urzędzie pracy jako bezrobotne, podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu bycia osobą bezrobotną.

Skoro żona pracownika zarejestrowała się jako osoba bezrobotna, to zgłoszenia jej do ubezpieczenia zdrowotnego dokona urząd pracy, który naliczy i opłaci za nią składkę na to ubezpieczenie.

Podstawa prawna

  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 pkt 24 i ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »