| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Odliczenie zagranicznych składek zdrowotnych

Odliczenie zagranicznych składek zdrowotnych

Czy można odliczyć w Polsce od podatku dochodowego od osób fizycznych składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzone w którymś z państw Unii Europejskiej?

Od 1 grudnia 2008 r. podatek dochodowy od osób fizycznych ulega obniżeniu o kwotę składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej. Trzeba pamiętać, że regulacja ta znajduje zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2008 r.

Wymienione wyżej obniżenie stosuje się pod warunkiem, że:

  • nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska,
  • składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie, albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli od dochodu w Polsce jako składka na ubezpieczenia społeczne),
  • istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Obniżenie podatku dochodowego od ww. składki następuje w przypadku składek zapłaconych ze środków danego podatnika (bezpośrednio przez samego podatnika lub przez jego płatnika składek) i dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego tego podatnika lub osoby z nim współpracującej (oczywiście, jeśli obowiązek takiej składki wynika z przepisów o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż Polska lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo do Konfederacji Szwajcarskiej).

Z uwagi na fakt, że przedmiotowe obniżenie nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska – należy stwierdzić, że obniżenie jest możliwe tylko od tych dochodów, które podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce bądź też są opodatkowane w Polsce przy zastosowaniu metody zaliczenia proporcjonalnego. Warunkiem umożliwiającym odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce zagranicznych składek na ubezpieczenie zdrowotne jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Ma to umożliwić polskim organom podatkowym dokonanie ewentualnej weryfikacji informacji dotyczących odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconych w innych państwach członkowskich UE, EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej.

W przypadku obniżenia podatku od składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzone w ww. państwach podatnik musi dysponować dokumentami potwierdzającymi zapłatę tych składek (dowody wpłat tych składek dokonane bezpośrednio przez podatnika lub stosowne dokumenty otrzymane od płatnika zagranicznych składek).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »