| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Ubezpieczenie zdrowotne

Kiedy można zgłosić rodziców do ubezpieczenia zdrowotnego

Aktualizacja: 02.08.2013

Pracownik zwrócił się do nas o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego swojej matki. Nie jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna i nie ma innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli powinniśmy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego matkę pracownika, to na podstawie jakich dokumentów? »

Czy płatnik może zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego studenta zleceniobiorcę, który nie ukończył 26 lat

Aktualizacja: 25.02.2009

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta, który nie ukończył 26 lat. Z umowy zlecenia nie został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Do tej pory do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszała go matka w swoim zakładzie pracy, ale obecnie matka nie pracuje. Czy wobec tego powinniśmy za zleceniobiorcę opłacać składkę zdrowotną i zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy matka, będąca osobą bezrobotną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, może zgłosić dziecko - studenta do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? »

Ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemca

Aktualizacja: 24.02.2009

Cudzoziemcy, którzy nie spełniają żadnego z warunków wymienionych w ustawie zdrowotnej - nie podlegają w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu i nie mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. »

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Aktualizacja: 11.02.2009

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Płatnik podatku może odliczyć od podatku dochodowego składki na to ubezpieczenie tylko faktycznie zapłacone w 2009 r. i tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki. »

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r.

Aktualizacja: 13.01.2009

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zależy od tytułu stanowiącego podstawę do objęcia tym ubezpieczeniem. Jej wysokość jest natomiast stała i wynosi 9% tej podstawy. »

Wyrok SN z dnia 12 lutego 2004 r. sygn. II UK 243/03

Aktualizacja: 09.01.2009

Kasa Chorych nie może uzależniać zrefundowania kosztów leku przepisanego osobie, o której mowa w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.), od własnej oceny prawidłowości metody leczenia. Przewodniczący SSN Jerzy Kuźniar Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk (sprawozdawca), »

Postanowienie SN z dnia 7 września 2005 r. sygn. II UZP 8/05

Aktualizacja: 09.01.2009

Sąd Najwyższy w składzie: SSN Krystyna Bednarczyk (przewodniczący, sprawozdawca) SSN Zbigniew Myszka SSN Kazimierz Jaśkowski Protokolant Edyta Jastrzębska z udziałem Prokuratora Prokuratury Krajowej Iwony Kaszczyszyn w sprawie z wniosku Franciszka P. przeciwko Dolnośląskiemu Oddziałowi Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą we »

Wyrok SN z dnia 6 września 2005 r. sygn. I UK 17/05

Aktualizacja: 09.01.2009

Narodowy Fundusz Zdrowia nie może ograniczyć w czasie przyznanej refundacji leczenia, zgodnego z zaleceniami lekarza. »

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 24 stycznia 2007 r. sygn. III UZP 4/06

Aktualizacja: 09.01.2009

W razie nieobjęcia umową o udzielenie świadczeń zdrowotnych, o której mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391 ze zm.) określonego świadczenia zdrowotnego ubezpieczony nie mógł żądać ustalenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia, że przysługuje mu prawo do danego świadczenia zdrowotnego (art. 148 ust. 1 tej ustawy). »

Wyrok SN z dnia 19 kwietnia 2006 r. sygn. II UK 129/05

Aktualizacja: 09.01.2009

Przepisy ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.) oraz rozporządzeń wykonawczych dotyczące odpłatności za zaopatrzenie w leki stanowią regulację ścisłą, wyczerpującą i niedającą możliwości odstąpienia od niej przez kasę chorych. »

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne członka rady nadzorczej

Aktualizacja: 17.12.2008

Od 1 października 2007 r. członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia powołania do pełnienia tej funkcji do dnia zaprzestania jej pełnienia. »

Czy firma powinna zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny osoby uprawnionej do renty

Aktualizacja: 17.12.2008

Zatrudniamy pracownicę, która jest uprawniona do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Mąż pracownicy jest osobą bezrobotną i właśnie stracił prawo do zasiłku. Czy pracownica powinna zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego w naszej firmie, czy przy swojej rencie? »

Student podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny do ukończenia 26 lat

Aktualizacja: 17.12.2008

Syn naszej pracownicy pod koniec sierpnia br. kończy 26 lat. Pracownica zgłosiła go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny, ponieważ syn studiuje. Czy powinniśmy go wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownicy, czy będzie podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu do końca nauki? »

Czy funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej wykonujący umowę zlecenia podlega ubezpieczeniom społecznym

Aktualizacja: 17.12.2008

Od 1 sierpnia br. chcemy zawrzeć umowę zlecenia z funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. Czy z tytułu umowy zlecenia należy go zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego? »

Kto powinien wystawić legitymację rodzinną dla członków rodziny ubezpieczonego

Aktualizacja: 17.12.2008

Zatrudniamy 10 osób, w tym również zleceniobiorców, którzy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu. Czy jako firma, która zatrudnia pracowników, mamy obowiązek wystawiać legitymacje rodzinne i dokonywać w niej wpisów? Na podstawie jakich dokumentów wpisywać w legitymacji dzieci i małżonka? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »