REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego - zmiana tytułu ubezpieczenia

Jeżek Przemysław
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego - zmiana tytułu ubezpieczenia. / fot. Shutterstock
Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego - zmiana tytułu ubezpieczenia. / fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zgłaszać i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku zmiany tytułu ubezpieczenia? Jaka jest podstawa prawna?

PROBLEM

Do końca sierpnia 2018 r. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, który od 1 września 2018 r. pracuje na podstawie umowy o pracę (umowa zlecenia skończyła się 31 sierpnia 2018 r.). Osoba ta, będąc zleceniobiorcą, zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Czy w związku z tym, że zmienia się tytuł ubezpieczenia na pracowniczy, powinniśmy wyrejestrować członka rodziny razem z wyrejestrowaniem zleceniobiorcy (z kodem 04 11 xx), a następnie ponownie zgłosić członka rodziny razem ze zgłoszeniem pracownika? - pyta Czytelniczka z Nowej Soli.

Autopromocja

RADA

Tak. Ze względu na zmianę kodu tytułu do ubezpieczeń konieczne jest wyrejestrowanie zleceniobiorcy od 1 września 2018 r., w związku z ustaniem tytułu do ubezpieczeń, a także wyrejestrowanie członka jego rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie z tym samym dniem należy zgłosić ubezpieczonego z kolejnego tytułu, a także ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego uprawnionego członka rodziny.

UZASADNIENIE

Każdy płatnik składek jest zobowiązany zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (lub tylko do ubezpieczenia zdrowotnego) wszystkie osoby, za które pełni obowiązki płatnika składek.

Polecamy: Serwis Prawno-Pracowniczy – prenumerata.

W przypadku zmiany danych wskazanych w formularzu zgłoszeniowym (ZUS ZUA lub ZUS ZZA), dotyczących:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • kodu tytułu ubezpieczenia,
  • rodzajów ubezpieczeń oraz
  • terminów ich powstania,

płatnik informuje o tym ZUS w terminie 7 dni od zaistnienia zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS (art. 36 ust. 13 ustawy systemowej).

Rozwiązanie 31 sierpnia 2018 r. umowy zlecenia i nawiązanie z tą samą osobą stosunku pracy od następnego dnia wiąże się z koniecznością zmiany przez płatnika kodu tytułu ubezpieczenia (z 04 11 xx na 01 10 xx). W związku z tym zleceniodawca jest zobowiązany wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia, a następnie ponownie go zgłosić na formularzu ZUS ZUA z kodem pracowniczym.

Osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, w Państwa przypadku zleceniobiorca, ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny (art. 67 ust. 3 i art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej), w tym:

  • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, oraz dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli uczy się dalej w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, uczelni lub jednostce naukowej prowadzącej studia doktoranckie - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku;
  • małżonka;
  • wstępnych pozostających z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Osoby, które nie zgłaszają się do ubezpieczenia zdrowotnego same (czyli m.in. pracownicy i zleceniobiorcy), informują podmiot właściwy do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego o członkach rodziny podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej). Członkowie rodziny uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Członków rodziny zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZCNA w ciągu 7 dni od dnia, w którym ubezpieczony poinformował płatnika o konieczności ich zgłoszenia.

Natomiast podstawą do wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny jest zaistnienie okoliczności powodujących utratę przez niego tego statusu albo ustanie tytułu do ubezpieczeń osoby ubezpieczonej.

W sytuacji gdy następuje zmiana tytułu do ubezpieczeń, konieczne jest, wraz z wyrejestrowaniem ubezpieczonego, wyrejestrowanie również wszystkich zgłoszonych przez niego do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, a następnie - wraz ze zgłoszeniem ubezpieczonego z kolejnego tytułu - ponowne zgłoszenie członków rodziny.

Osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, podlega wyrejestrowaniu z tego tytułu wraz z członkami rodziny (art. 76a ust. 1 ustawy zdrowotnej).

W okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2018 r. osoba fizyczna wykonywała w spółce z o.o. pracę na podstawie umowy zlecenia i z tego tytułu podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dodatkowo złożyła zleceniodawcy wniosek o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego 15-letniej córki, jako członka rodziny. Od 1 września 2018 r. osoba ta wykonuje w tym podmiocie pracę na podstawie umowy o pracę na czas określony. W tej sytuacji płatnik składek miał obowiązek:

  • wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx, z datą wyrejestrowania 1 września 2018 r., a następnie

  • zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, z tą samą datą (1 września 2018 r.),

  • wyrejestrować z datą 1 września 2018 r. córkę pracownika/zleceniobiorcy z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny na druku ZUS ZCNA i ponownie zgłosić ją do ubezpieczenia zdrowotnego z tą samą datą.

Zasadniczo nie ma obowiązku wyrejestrowania członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego i ponownego jego zgłaszania, gdy płatnik dokonuje zmian w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, dotyczących np. kodu tytułu ubezpieczenia, ale z zachowaniem ciągłości tytułu (np. zmiana z 05 70 xx na 05 10 xx - osoba prowadząca działalność gospodarczą, przechodząca z "małego" ZUS na tzw. duży ZUS). Teoretycznie w takiej sytuacji nie ma konieczności jednoczesnego wyrejestrowania i ponownego zarejestrowania członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Występuje tu jednak pewien problem, ponieważ praktyka ZUS i NFZ nie jest jednolita. Może się zdarzyć, że w przypadku zachowania ciągłości ubezpieczenia członka rodziny (przy jednoczesnym wyrejestrowaniu i ponownym zarejestrowaniu ubezpieczonego z tą samą datą), system eWUŚ nie potwierdzi prawa do świadczeń członka rodziny, mimo że ZUS uznaje takie zgłoszenie za prawidłowe. W takiej sytuacji, pomimo braku formalnego wymogu, płatnik i tak będzie musiał wyrejestrować i ponownie zarejestrować członka rodziny osoby ubezpieczonej, tak aby ponownie figurował on w systemie eWUŚ jako osoba z prawem do świadczeń. W związku z tym należałoby uznać, że w każdym przypadku zmiany czterech pierwszych cyfr kodu tytułu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej bezpieczniej jest wyrejestrować i ponownie zarejestrować także zgłoszonych przez nią członków rodziny.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 36 ust. 13-14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1778; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1076),

  • art. 67 ust. 3 i art. 5 pkt 3, art. 76a ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1938; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1128),

  • § 1 pkt 1, pkt 3, pkt 5 oraz załączniki nr 1, 3, 5 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 804).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA