| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Płatnik podatku może odliczyć od podatku dochodowego składki na to ubezpieczenie tylko faktycznie zapłacone w 2009 r. i tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za granicą

1 grudnia 2008 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pomniejszania podatku dochodowego płaconego w Polsce o zapłacone za granicą składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z tą nowelizacją podatek dochodowy może zostać obniżony o składki zapłacone w roku podatkowym ze środków podatnika tylko na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących (zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej).

WAŻNE!

W państwie należącym do UE/EOG oraz w Szwajcarii podatnik może odliczyć od podatku składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Warunkiem odliczenia jest to, że:

  • nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
  • składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie, albo nie została odliczona w ramach odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne,
  • istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Odliczenie, o którym mowa wyżej, także jest ograniczone do wysokości 7,75% podstawy wymiaru. Wyższe składki nie będą odliczone w całości, natomiast niższe składki będą mogły być odliczane do kwoty, w jakiej zostały zapłacone.

PRZYKŁAD

Edward C. opłacał składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą w wysokości 7%. Od podatku płaconego w Polsce odliczy on zatem pełną kwotę zapłaconych składek.

Gdyby jego składki na ubezpieczenie zdrowotne z dochodów uzyskiwanych za granicą wynosiły np. 10% podstawy wymiaru składki, wówczas mógłby odliczyć od podatku jedynie kwotę odpowiadającą 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za granicą.

Wejście w życie nowych przepisów jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r. (sygn. K 18/06) który orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłączają możliwość odliczenia zagranicznych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, są niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawa prawna

  • art. 79, art. 81, art. 83, art. 85 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 19 lit. a, art. 27b, art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • ustawa z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz. 1316).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK