| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Płatnik podatku może odliczyć od podatku dochodowego składki na to ubezpieczenie tylko faktycznie zapłacone w 2009 r. i tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za granicą

1 grudnia 2008 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pomniejszania podatku dochodowego płaconego w Polsce o zapłacone za granicą składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z tą nowelizacją podatek dochodowy może zostać obniżony o składki zapłacone w roku podatkowym ze środków podatnika tylko na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących (zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującymi w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej).

WAŻNE!

W państwie należącym do UE/EOG oraz w Szwajcarii podatnik może odliczyć od podatku składki zapłacone na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Warunkiem odliczenia jest to, że:

  • nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
  • składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie, albo nie została odliczona w ramach odliczenia od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne,
  • istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Odliczenie, o którym mowa wyżej, także jest ograniczone do wysokości 7,75% podstawy wymiaru. Wyższe składki nie będą odliczone w całości, natomiast niższe składki będą mogły być odliczane do kwoty, w jakiej zostały zapłacone.

PRZYKŁAD

Edward C. opłacał składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą w wysokości 7%. Od podatku płaconego w Polsce odliczy on zatem pełną kwotę zapłaconych składek.

Gdyby jego składki na ubezpieczenie zdrowotne z dochodów uzyskiwanych za granicą wynosiły np. 10% podstawy wymiaru składki, wówczas mógłby odliczyć od podatku jedynie kwotę odpowiadającą 7,75% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za granicą.

Wejście w życie nowych przepisów jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r. (sygn. K 18/06) który orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie, w jakim wyłączają możliwość odliczenia zagranicznych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, są niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawa prawna

  • art. 79, art. 81, art. 83, art. 85 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 19 lit. a, art. 27b, art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • ustawa z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 209, poz. 1316).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK