| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Jak odliczać składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki na podatek

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2009 r. wynosi 9% podstawy wymiaru. Płatnik podatku może odliczyć od podatku dochodowego składki na to ubezpieczenie tylko faktycznie zapłacone w 2009 r. i tylko do wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki.

Działalność wykonywana osobiście

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie opodatkowania ryczałtem małych kwot otrzymywanych z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Takimi przychodami są m.in.: umowy zlecenia, umowy o dzieło, wynagrodzenia zarządu lub rady nadzorczej. Aby miały zastosowanie przepisy o podatku zryczałtowanym, przychód określony w umowie lub umowach nie może przekroczyć miesięcznie 200 zł od tego samego płatnika, ale liczba płatników nie jest w żaden sposób ograniczona. Zryczałtowany podatek wynosi 18% przychodu. Od tak osiągniętego przychodu nie przysługują koszty uzyskania przychodu ani odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne. Od tak obliczonego podatku nie można również odliczyć składek na ubezpieczenie zdrowotne.

W stosunku do kwot opłaconych w formie podatku zryczałtowanego płatnicy nie mają obowiązku wystawiania deklaracji rocznych PIT-11.

Rozliczenie roczne składek na ubezpieczenie zdrowotne

Odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. podlega składka na ubezpieczenie zdrowotne zapłacona lub potrącona w danym roku, w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru składki.

Pracownicy, zleceniobiorcy i inne osoby, których składki były potrącane przez płatnika, odliczą kwotę wykazaną w deklaracji lub deklaracjach PIT-11. W takiej samej wysokości (7,75% podstawy wymiaru) odliczeniu podlegają dobrowolne składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w danym roku podatkowym.

Jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub na podstawie innego tytułu prowadziła jednocześnie działalność gospodarczą i płaciła np. podatek liniowy, to będzie się rozliczać na dwóch zeznaniach podatkowych (np. PIT-37 i PIT-36L). W takiej sytuacji ma ona prawo nadwyżkę nieodliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne z jednego zeznania rozliczyć w drugim zeznaniu.

PRZYKŁAD

Janusz K. w 2008 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jednocześnie prowadził działalność gospodarczą, rozliczaną podatkiem liniowym, z tytułu której opłacał także regularnie obowiązkowe składki na ubezpieczenie zdrowotne. Łącznie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej ma on prawo odliczyć od podatku kwotę 1918,20 zł. Jednak dochód z prowadzonej działalności w 2008 r. był niewielki - wyniósł 5000 zł. Janusz K. ma więc do zapłacenia podatek w wysokości 950 zł. Jednak po odliczeniu części składek na ubezpieczenie zdrowotne nie zapłaci on w rezultacie żadnego podatku z tytułu prowadzonej działalności. Z kolei podatek do zapłacenia z tytułu umowy o pracę wyniósł 2500 zł. Ma on więc prawo w deklaracji PIT-37 odliczyć od podatku pozostałą z tytułu prowadzonej działalności kwotę nieodliczonej w deklaracji PIT-36L, a zapłaconej w roku podatkowym części składki na ubezpieczenie zdrowotne, tj. kwotę: 968,20 zł (1918,20 zł. - 950 zł). Zatem podatek dochodowy, jaki Janusz K. zapłaci za 2008 r., wyniesie po zaokrągleniu 1532 zł. Rozliczenie za 2009 r. będzie wyglądało analogicznie.

Odliczać można tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne faktycznie zapłacone w danym roku. Niejasna sytuacja może mieć miejsce np. na przełomie roku, gdy wynagrodzenie za grudzień 2008 r. zostanie wypłacone w styczniu 2009 r. Wówczas składka na ubezpieczenie zdrowotne wykazana na grudniowej liście płac nie będzie mogła zostać odliczona w zeznaniu podatkowym za 2008 r., lecz dopiero w 2009 r.

Istnieje jednak możliwość odliczania od podatku zaległych składek (np. za 1999 r.), o ile w danym roku podatkowym, np. 2009, zostały one faktycznie zapłacone. Oczywiście odliczenie i w tym przypadku nie może przekroczyć 7,75% wymiaru podstawy składki.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK