| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Czy zleceniobiorcy mają prawo do świadczenia przedemerytalnego

Czy zleceniobiorcy mają prawo do świadczenia przedemerytalnego

Z końcem marca 2008 r. nasz były pracownik został zwolniony z pracy. Jego ostatni pracodawca musiał zmniejszyć liczbę etatów ze względu na kłopoty finansowe. Pracownik zarejestrował się w urzędzie pracy jako bezrobotny. Teraz zgłosił się do nas z prośbą o zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia. Pracownik spełnia warunki do świadczenia przedemerytalnego oprócz 6-miesięcznego okresu bezrobocia. Jest u nas okres urlopowy, dlatego chcemy zatrudnić tę osobę na zlecenie. Jednak naszym zdaniem tylko rozwiązanie umowy o pracę z określonych przyczyn uprawnia do świadczenia przedemerytalnego, a zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia nie da pracownikowi uprawnień do tego świadczenia. Czy jeżeli zatrudnimy byłego pracownika na podstawie umowy zlecenia, to będzie mógł się on ubiegać o świadczenie przedemerytalne?

RADA

Mogą Państwo zatrudnić byłego pracownika na podstawie umowy zlecenia. Praca na umowę zlecenie nie pozbawi byłego pracownika prawa do świadczenia przedemerytalnego.

UZASADNIENIE

Warunkiem uzyskania świadczenia przedemerytalnego przez pracownika zwolnionego z pracy jest rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy lub z przyczyn dotyczących zakładu pracy. ZUS rozpatrując wniosek o świadczenie przedemerytalne bada powód rozwiązania umowy o pracę. Zwolnienie z przyczyn dotyczących pracodawcy ma miejsce m.in. wówczas, gdy umowa o pracę została rozwiązana z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych. Państwa były pracownik został zwolniony z pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy, dlatego może starać się o świadczenie przedemerytalne.

Już po rozwiązaniu stosunku pracy i zarejestrowaniu się w urzędzie pracy, osoba bezrobotna może zatrudnić się lub podjąć inną działalność zarobkową. Nie pozbawia to prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Osoba, która po zarejestrowaniu się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna utraciła przejściowo status bezrobotnego podejmując działalność zarobkową, może uzyskać świadczenie przedemerytalne. Przy ustalaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego dla tej osoby okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz okresy zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych ZUS wliczy do 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych. ZUS wlicza takie okresy pracy nie tylko wtedy, gdy pracownik był zatrudniony lub wykonywał inną pracę zarobkową na podstawie skierowania z powiatowego urzędu pracy, ale również jeżeli sam znalazł pracę.

Były pracownik zatrudniając się w Państwa firmie jako zleceniobiorca nie tylko nie straci prawa do świadczenia przedemerytalnego, ale okres wykonywania zatrudnienia w ramach umowy zlecenia u Państwa zostanie zaliczony do wymaganego 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa prawna:

• art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz.1252),

• art. 2 ust. 1 pkt 29 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Dariusz Noszczak

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »