| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Świadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna

Świadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna

Pracownik przeszedł na świadczenie przedemerytalne. Nie otrzymał wówczas odprawy emerytalnej. Obecnie uzyskał prawo do emerytury. Czy powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną?

RADA

Nie muszą Państwo w tej sytuacji wypłacać odprawy. Nabycie przez pracownika prawa do emerytury w trakcie pobierania świadczenia przedemerytalnego nie powoduje konieczności wypłacenia mu odprawy emerytalnej.

UZASADNIENIE

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do przejścia na emeryturę i którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Świadczenie przedemerytalne jest innym rodzajem świadczenia społecznego niż emerytura, a rozwiązanie stosunku pracy, wraz z którym pracownik uzyskuje świadczenie przedemerytalne, nie jest ustaniem stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę w rozumieniu art. 921 § 1 Kodeksu pracy.

Warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego są inne niż przesłanki nabycia prawa do emerytury. W przypadku świadczenia przedemerytalnego osoba ubiegająca się o jego otrzymanie musi nie tylko posiadać odpowiedni wiek i odpowiednie okresy uprawniające do emerytury, ale także m.in. przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych. Ponadto przez co najmniej 6 miesięcy w okresie jego pobierania nie może odmówić bez nieuzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia. O odmienności tych świadczeń przesądza również fakt, iż prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury lub z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę (a więc z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego). Dlatego w momencie, gdy pracownik przechodzi na świadczenie przedemerytalne, nie można wypłacić mu odprawy emerytalnej.

Powszechnie przyjmuje się, że związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury może mieć charakter czasowy - gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia emerytalnego; czasowo-przyczynowy - jeśli powodem rozwiązania stosunku pracy jest nabycie prawa do emerytury i gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje w chwili przyznania świadczenia; funkcjonalny - gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje, co prawda, przed nabyciem prawa do emerytury, ale przyznanie świadczenia jest następstwem sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia. Dlatego nie mają Państwo obowiązku wypłaty odprawy emerytalnej w momencie, gdy pracownik, który korzystał ze świadczenia przedemerytalnego, nabędzie uprawnienia do emerytury. Nie ma bowiem żadnego związku między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem przez pracownika na emeryturę.

Podstawa prawna:

• art. 921 Kodeksu pracy,

• art. 2 ust. 3, art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »