| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Czy 50-letni mężczyzna uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Czy 50-letni mężczyzna uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Planujemy zmiany organizacyjne i restrukturyzację firmy. Zatrudniamy pracownika, który w listopadzie 2008 r. ukończy 50 lat. Pracownik ma 31 lat udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych. Wszystkie przepracował na umowę o pracę. Chcemy z tym pracownikiem rozwiązać umowę o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Czy pracownik będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

RADA

Pracownik nie spełnia warunków do przyznania świadczenia przedemerytalnego - ma 50 lat i 31 lat stażu emerytalnego. Świadczenie przedemerytalne przysługiwałoby pracownikowi, gdyby do dnia rozwiązania umowy o pracę ukończył 60 lat i miał co najmniej 35 lat stażu emerytalnego.

UZASADNIENIE

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje mężczyźnie, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym był zatrudniony przez okres co najmniej 6 miesięcy, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy:

• ukończył co najmniej 60 lat oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat, albo

• bez względu na wiek, jeżeli posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 40 lat.

Dodatkowe warunki, które musi spełnić osoba starająca się o świadczenie przedemerytalne, to:

• pobieranie przez okres co najmniej 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych,

• posiadanie statusu osoby bezrobotnej w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie przedemerytalne oraz

• złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne w terminie nieprzekraczającym 30 dni od otrzymania z urzędu pracy zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Powiatowy urząd pracy w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych może zaproponować bezrobotnemu wykonywanie pracy. Osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych, która stara się o świadczenie przedemerytalne, nie może odmówić przyjęcia propozycji pracy, ponieważ nie spełni warunku do przyznania prawa do świadczenia przedemerytalnego. Jeżeli pracownik w okresie bycia zarejestrowanym jako bezrobotny podejmie zatrudnienie zaproponowane przez urząd pracy w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, to termin na złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne dla tej osoby wynosi 14 dni od daty ustania zatrudnienia.

Pracownik zatrudniony u Państwa nie spełnia żadnego z warunków uprawniających do przyznania świadczenia przedemerytalnego. Nie ukończył 60 lat do dnia rozwiązania stosunku pracy - ma bowiem 50 lat. Nie ma również wymaganego stażu, który ZUS liczy na dzień rozwiązania umowy o pracę: 35 albo 40 lat, które ZUS może uzupełnić okresami pracy w gospodarstwie rolnym.

Jeżeli pracownik zostanie zwolniony z pracy, to nawet gdy w terminie złoży wniosek o świadczenie przedemerytalne po okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych, ZUS odmówi mu prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Podstawa prawna:

• art. 2 ust. 1 pkt 2 i 5, ust. 2, ust. 3, ust. 5 pkt 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych - Dz.U. Nr 120, poz. 1252

Łukasz Rafalski

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »