| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Czy przychód należny za okres przed otrzymaniem świadczenia jest rozliczany

Czy przychód należny za okres przed otrzymaniem świadczenia jest rozliczany

Jestem uprawniona do świadczenia przedemerytalnego od kwietnia 2006 r. przyznanego po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pobierałam je w roku 2007/2008 w wysokości 614,67 zł. W czasie pobierania renty pracowałam na podstawie umowy o pracę. Były pracodawca wypłacił mi w styczniu 2008 r. zalegle wynagrodzenie w znacznej kwocie. Od października 2007 r. podjęłam pracę na podstawie umowy zlecenia u dwóch różnych zleceniodawców i wykonywałam je do 31 grudnia 2007 r. Z umów zleceń uzyskałam w roku rozliczeniowym 2007/2008 przychód w wysokości 8 tys. zł. Byłam ubezpieczona z obu umów. Dodatkowo jeden ze zleceniodawców zawarł ze mną jednorazowo umowę o dzieło, z tytułu której osiągnęłam w lutym 2008 r. przychód w kwocie 5 tys. zł. O powyższym powiadomiłam ZUS w kwietniu. Jakiej decyzji mam się spodziewać? Dodam, że za okres od 1 listopada 2007 r. do końca grudnia 2007 r. świadczenie przedemerytalne było zawieszone.

Dokonując rozliczenia świadczenia przedemerytalnego ZUS bierze pod uwagę przychód uzyskany z tytułu wykonywania pracy podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Mimo iż umowa o pracę stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń, przychód uzyskany z tytułu pracy wykonywanej przed przyznaniem świadczenia przedemerytalnego pozostaje bez wpływu na wypłatę tego świadczenia, a tym samym na jego rozliczenie. Bez wpływu na rozliczenie świadczenia przedemerytalnego pozostanie również przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło w wysokości 5 tys. zł. Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Na rozliczenie świadczenia miałby wpływ przychód uzyskany z tytułu umowy o dzieło, ale jedynie wówczas, gdyby umowa taka została zawarta z pracodawcą, z którym świadczeniobiorca pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonywałby pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

Z uwagi na powyższe rozliczeniu podlega przychód uzyskany z tytułu wykonywania umów zlecenia w łącznej wysokości 8 tys. zł. Nie ma znaczenia, czy z obydwu umów były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne. Istotne jest, że umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

W roku rozliczeniowym 2007/2008 kwota przychodu 8 tys. zł nie przekracza granicznej kwoty przychodu wynoszącej 19 994,40 zł. Natomiast suma przychodu i świadczenia przedemerytalnego - 7376,04 zł (12 x 614,67 zł) wynosi 15 346,04 zł i przekroczyła roczną dopuszczalną kwotę przychodu (14 282,40 zł). Zatem świadczenie przedemerytalne podlega w roku 2007/2008 zmniejszeniu.

MARCIN KARBOWNIK

ekspert od emerytur i rent

PODSTAWA PRAWNA

Art. 5 i 6 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. nr 120, poz. 1252).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »