| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Zatrudniamy pracownika, który od listopada 2006 r. do końca czerwca 2011 r. miał prawo do świadczenia przedemerytalnego. Od 1 lipca br. ZUS przyznał mu emeryturę w związku z ukończeniem 65 lat. Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zarobkach uzyskanych od marca do czerwca br. Twierdzi, że chce rozliczyć się z tego przychodu w ZUS przed zakończeniem roku rozliczeniowego. Czy mamy obowiązek wystawić mu takie zaświadczenie już teraz? Jak będzie wyglądało rozliczenie przez ZUS jego przychodu, jeśli w każdym z miesięcy od marca do czerwca zarobki pracownika wynosiły po 2000 zł (łącznie 8000 zł)?

W określonych przypadkach ZUS może jednak, na wniosek świadczeniobiorcy, dokonać rozliczenia wcześniej niż po zakończeniu roku rozliczeniowego. Możliwe jest to w przypadku, gdy:

  • świadczeniobiorca utracił prawo do świadczenia (np. wskutek ukończenia wieku emerytalnego, nabycia prawa do emerytury czy nabycia nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe),
  • ZUS zawiesił prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego (np. wskutek przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej).

Gdy świadczeniobiorca zdecydował się na wcześniejsze rozliczenie przychodu, może domagać się od płatnika składek, który go zatrudnia (najczęściej od pracodawcy), wystawienia zaświadczenia potwierdzającego zarobki uzyskane w okresie pobierania świadczenia. Pracodawca nie może odmówić wydania takiego zaświadczenia.

W zaświadczeniu pracodawca powinien wykazać:

  • składniki przychodu ze stosunku pracy, które w okresie podlegającym rozliczeniu podlegały oskładkowaniu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (wyłączając przychody nieoskładkowane wymienione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe),
  • kwoty świadczeń chorobowych wypłaconych w skróconym roku rozliczeniowym (np. wynagrodzenie chorobowe, zasiłki: chorobowy, opiekuńczy, macierzyński) – mimo że nie odprowadza się od nich składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Wystawiając zaświadczenie za bieżący rok rozliczeniowy należy wykazać zarówno łączną kwotę zarobków ubezpieczonego w okresie, z którego ma nastąpić rozliczenie, jak i kwoty wypłacone w poszczególnych miesiącach tego okresu. O przyporządkowaniu kwoty przychodu do danego miesiąca decyduje moment wypłaty, a nie okres, za który przychód jest należny.

WAŻNE!

Wystawiając zaświadczenie o zarobkach do celów rozliczenia się przez świadczeniobiorcę z ZUS należy przyporządkowywać wynagrodzenie do tego miesiąca, w którym zostało wypłacone.

Po otrzymaniu zaświadczenia ZUS dokona rozliczenia przychodu w formie rocznej lub miesięcznej – w zależności od tego, która z nich jest korzystniejsza dla osoby uprawnionej.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK