| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Zatrudniamy pracownika, który od listopada 2006 r. do końca czerwca 2011 r. miał prawo do świadczenia przedemerytalnego. Od 1 lipca br. ZUS przyznał mu emeryturę w związku z ukończeniem 65 lat. Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zarobkach uzyskanych od marca do czerwca br. Twierdzi, że chce rozliczyć się z tego przychodu w ZUS przed zakończeniem roku rozliczeniowego. Czy mamy obowiązek wystawić mu takie zaświadczenie już teraz? Jak będzie wyglądało rozliczenie przez ZUS jego przychodu, jeśli w każdym z miesięcy od marca do czerwca zarobki pracownika wynosiły po 2000 zł (łącznie 8000 zł)?

W określonych przypadkach ZUS może jednak, na wniosek świadczeniobiorcy, dokonać rozliczenia wcześniej niż po zakończeniu roku rozliczeniowego. Możliwe jest to w przypadku, gdy:

  • świadczeniobiorca utracił prawo do świadczenia (np. wskutek ukończenia wieku emerytalnego, nabycia prawa do emerytury czy nabycia nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe),
  • ZUS zawiesił prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego (np. wskutek przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej).

Gdy świadczeniobiorca zdecydował się na wcześniejsze rozliczenie przychodu, może domagać się od płatnika składek, który go zatrudnia (najczęściej od pracodawcy), wystawienia zaświadczenia potwierdzającego zarobki uzyskane w okresie pobierania świadczenia. Pracodawca nie może odmówić wydania takiego zaświadczenia.

W zaświadczeniu pracodawca powinien wykazać:

  • składniki przychodu ze stosunku pracy, które w okresie podlegającym rozliczeniu podlegały oskładkowaniu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (wyłączając przychody nieoskładkowane wymienione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe),
  • kwoty świadczeń chorobowych wypłaconych w skróconym roku rozliczeniowym (np. wynagrodzenie chorobowe, zasiłki: chorobowy, opiekuńczy, macierzyński) – mimo że nie odprowadza się od nich składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe.

Wystawiając zaświadczenie za bieżący rok rozliczeniowy należy wykazać zarówno łączną kwotę zarobków ubezpieczonego w okresie, z którego ma nastąpić rozliczenie, jak i kwoty wypłacone w poszczególnych miesiącach tego okresu. O przyporządkowaniu kwoty przychodu do danego miesiąca decyduje moment wypłaty, a nie okres, za który przychód jest należny.

WAŻNE!

Wystawiając zaświadczenie o zarobkach do celów rozliczenia się przez świadczeniobiorcę z ZUS należy przyporządkowywać wynagrodzenie do tego miesiąca, w którym zostało wypłacone.

Po otrzymaniu zaświadczenia ZUS dokona rozliczenia przychodu w formie rocznej lub miesięcznej – w zależności od tego, która z nich jest korzystniejsza dla osoby uprawnionej.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Czub-Kiełczewska

Specjalista ds. ochrony danych osobowych i informacji niejawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »