| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Świadczenie przedemerytalne > Od którego miesiąca ZUS zawiesza i wznawia wypłatę świadczenia przedemerytalnego

Od którego miesiąca ZUS zawiesza i wznawia wypłatę świadczenia przedemerytalnego

Pobieram świadczenie przedemerytalne w wysokości 1214 zł. W połowie grudnia 2005 r. podjąłem działalność gospodarczą. ZUS zawiadomiłem o tym pod koniec grudnia. Czy ZUS słusznie żąda ode mnie zwrotu świadczenia za grudzień 2005 r. czy też wypłata przyznanego mi świadczenia powinna zostać zawieszona dopiero od stycznia 2006 r.?

RADA
Wypłata należnego Panu świadczenia powinna zostać zawieszona od grudnia 2005 r., dlatego ZUS słusznie żąda zwrotu świadczenia za grudzień 2005 r.

UZASADNIENIE
Osiąganie przychodu przez osobę pobierającą świadczenie przedemerytalne może powodować zmniejszenie lub zawieszenie jego wypłaty. Dotyczy to osiągania przychodu z tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń społecznych, czyli m.in. prowadzenia działalności gospodarczej.

O tym, czy świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu czy tylko zmniejszeniu, decyduje zwykle wysokość dodatkowo osiągniętego przychodu. Określono dwa progi zarobkowe: dopuszczalną i graniczną kwotę przychodu, które w okresie od 1 marca 2005 r. do 28 lutego 2006 r. wynoszą odpowiednio: 1144,80 zł i 1602,70 zł. Jeśli przychód łącznie z kwotą świadczenia przedemerytalnego przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, świadczenie jest wypłacane nadal w odpowiednio zmniejszonej wysokości.

Tak zmniejszone świadczenie nie może być niższe od 335 zł. Natomiast jeśli sama kwota osiąganego przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, wypłata świadczenia zostaje zawieszona.

WAŻNE!
Zawieszenie świadczenia przedemerytalnego może wynikać z wysokości świadczenia, bez względu na wysokość przychodu.

Jeśli przyznane świadczenie przedemerytalne przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, to w razie podjęcia działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi wypłata świadczenia jest zawsze zawieszana, niezależnie od wysokości przychodu osiąganego z tej działalności.

Oznacza to, że nawet osiąganie minimalnego przychodu z uwagi na podjęcie działalności zarobkowej pod koniec miesiąca oznacza brak prawa do świadczenia przedemerytalnego za cały ten miesiąc.

Wznowienie wypłaty tego świadczenia następuje natomiast od miesiąca, w którym uprawniony przestał osiągać przychód, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym uprawniony powiadomi ZUS o zaprzestaniu osiągania przychodu.

WAŻNE!
Świadczenie przedemerytalne nie podlega dalszemu rozliczeniu.

Niezwłoczne powiadomienie ZUS o zaprzestaniu osiągania dodatkowych przychodów leży więc w interesie osoby uprawnionej do świadczenia, przyznanego w wysokości przekraczającej dopuszczalną kwotę przychodu.

Przykład:
Pod koniec kwietnia 2005 r. osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego w wysokości 1350 zł powiadomiła ZUS, że od 1 kwietnia 2005 r. jest zatrudniona w połowie wymiaru czasu pracy. W maju 2005 r. ZUS wydał decyzję o zawieszeniu świadczenia, począwszy od świadczenia należnego za maj, natomiast świadczenie za kwiecień jest świadczeniem nienależnie pobranym, które podlega zwrotowi. W styczniu 2006 r. świadczeniobiorca powiadomił ZUS o rozwiązaniu umowy o pracę 30 listopada 2005 r. ZUS podjął wypłatę świadczenia począwszy od należności za styczeń 2006 r.


Podstawa prawna:
• art. 5 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK